Model based preliminary design and optimization of aircrafts
Hava araçlarının model bazlı ön tasarım ve optimizasyonu
  1. Tez No: 754874
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, altı serbestlik dereceli matematiksel modele dayalı disiplinler arası, çok seviyeli bir tasarım yaklaşımı oluşturmayı amaçlamaktadır. Model, otomatikleştirilmiş süreç zinciri sistemi sayesinde tüm disiplinlerin aynı anda birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Tasarım süreci için analizlerin otomatikleştirilmesinin temel avantajı, disiplinler arası etkilerin zaman ve para kaybetmeden net bir şekilde gözlemlenmesidir. Bu çalışmada sadece ampirik bağıntılar kullanmak yerine, hareket denklemlerine dayalı trim ve simülasyon analizlerinden hareketle hesaplamalar yapılmaktadır. Trim ve simülasyon yeteneği, stabilite ve kontrol gibi erken tasarım aşamalarında düşünülebilecek analizlerin çeşitliliğini artırmayı sağlar. Ancak bu analizler, analitik ve diferansiyel denklemleri sayısal olarak çözebilen entegre matematiksel uçuş dinamik modeli gerektirir. Bu çalışmada, sabit kanatlı pervaneli uçakların tasarım ve optimizasyon sürecinde analizlerin yapılabilmesi için model yapısının nasıl oluşturulduğu anlatılmaktadır. Tüm tasarım süreci boyunca analizler ve optimizasyon için takip edilen metodolojiler raporlanmıştır. Uçak tasarım metodolojilerinin araştırılmasının yanı sıra model doğrulama süreçleri de bu çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to create an interdisciplinary, multi-level design approach that is based on six degrees of freedom mathematical model. The model provides all disciplines to communicate with each other simultaneously, thanks to an automated process chain system. The main advantage of automatization of analyses for the design process is observing interdisciplinary effects clearly without wasting time and money. Instead of using only empirical relations, in this study, calculations are originating from trim and simulation analyses that are based on the equation of motions. Trim and simulation capability provides to increase the diversity of the analyses which can be considered in early design phases such as stability and control. However, these analyses require an integrated mathematical flight dynamic model, which is capable to solve analytical and differential equations numerically. This study explains how the model structure is created to perform analysis in the design and optimization process of the fixed-wing propeller-driven aircrafts. Throughout the whole design process, the methodologies which are followed up for the analyses and optimization, are reported. Besides investigating aircraft design methodologies, the model validation processes are also included to the study.