Reformer pilatesin bireylerin vücut kompozisyonlarına ve statik-dinamik denge becerilerine etkisi
The effect of reformer pilates on individuals' body composition and static-dynamic balance skills
- Tez No: 754886
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma, dokuz haftalık reformer pilates egzersizinin, yetişkin bireylerin vücut kompozisyonlarına ve statik-dinamik dengelerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma iki çalışma gruplu, ön-ara-son testli yarı deneysel model olarak tasarlanmış olup, çalışma grupları; reformer pilates başlangıç seviyesi (N:15) ve ileri seviye (N:15) olmak üzere toplam 30 gönüllü yetişkin bireyden oluşturulmuştur. Çalışmada dokuz hafta, haftada iki gün ve 50'şer dakika reformer pilates egzersizleri uygulanmıştır. Uygulama öncesi ön test, uygulama sonrası dördüncü haftada ara test ve tekrar uygulama sonrası dokuzuncu hafta son test uygulanmıştır. Kontrol edilen antropometrik özelliklerden; kilo, yağ-kas oranı, göğüs, karın, bel, kalça ve uyluk çevresi ölçümleri alınırken motor özelliklerden statik denge için flamingo denge testi, dinamik denge ölçümünde yıldız denge testi uygulanmıştır. Testler çalışma başında, çalışmanın dördüncü haftasında ve çalışmanın dokuzuncu haftasında alınmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiş olup bağımlı t-testi yapılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen verilere göre; reformer pilatesin katılımcıların statik-dinamik denge becerilerine olumlu etki ettiği gözlemlenmiştir. Beden kütle indekslerine ve yağ oranlarına olumlu etki ederken, bireylerin kas kütlelerinin ön-ara-son test değerleri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre; reformer pilates uygulamasının yetişkin bireylerin vücut yağ oranları, beden kütle indeksleri ve statik-dinamik denge becerilerini olumlu yönde etkilediğii kas kütlelerini etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of nine-week reformer pilates exercise on the body compositions and static-dynamic balances of the participants. A total of 30 individuals, including beginner level (n: 15) and advanced level (n: 15), participated in the research voluntarily. As a pre-intermediate-post test in all study groups; weight, fat-muscle ratio, chest, abdomen, waist, hip and thigh circumference measurements were taken, flamingo balance test and star balance test were applied. In the study, reformer pilates exercises were applied for nine weeks, two days a week and 50 minutes each. The pre-test was applied before the application, the mid-test at the fourth week after the application, and the post-test at the ninth week after the re-application.The collected data were analyzed in the SPSS 22 package program and repeated anova was performed. As a result, according to the data we obtained; It has been observed that reformer pilates has a positive effect on the static-dynamic balance skills of the participants. While it has a positive effect on body mass indexes and fat ratios, it has been observed that there is no significant difference between individuals' muscle mass. Based on the results of the study, it is concluded that reformer pilates can be used to contribute to the body composition of the participants, to positively change their body mass index and to improve their balance skills. The results to be obtained can be compared by conducting a study with a larger sample group on the same subject.