Mikroskopik ve endoskopik kulak cerrahisinin kulak fizyolojisi ve fonksiyonları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of microscopic and endoscopic EAR surgery on EAR physiology and functions
  1. Tez No: 754885
  2. Yazar: MUSTAFA REHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YORULMAZ, PROF. DR. ORHAN YILMAZ, PROF. DR. OZAN BAĞIŞ ÖZGÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada transkanal endoskopik veya retroauriküler mikroskopik yöntemle kulak zarı onarımı (miringoplasti) yapılmış hastaların operasyon öncesi ve sonrasındaki dış kulak yolu rezonans frekansının (DKY RF) ve işitme sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı. Araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde timpanik membran perforasyonu nedeniyle 2017 ve 2020 yılları arasında miringoplasti ameliyatı geçirmiş 43 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Endoskopik miringoplasti (Grup 1) grubunda 20 hasta, mikroskobik miringoplasti (Grup 2) ise grubunda 23 hasta alındı. Hastaların cerrahi öncesi ve sonrası 6.ay DKY RF ve işitme sonuçları ile her iki grup arasında ve grup içerisinde (preoperatif- postoperatif) istatistiksel anlamlı fark olup olmadığı araştırıldı. Hastaların anatomik ve odyolojik sonuçları, yaş, cinsiyet gibi demografik verileri not edildi. Hastaların ortalama yaşlarının 43,62±16,61 olduğu görüldü. Hastaların %41,9'u erkek ve %58,1'nin kadındı. Hastaların %60,5'i sağ %39,5'i sol taraftan operasyon geçirdi. Hastaların yaş, taraf ve cinsiyet dağılımlarının her iki grup arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık yoktu. Her iki grup içerisinde operasyon sonrasında DKY RF ölçümlerinin artışı tespit edildi (p=0,01), fakat DKY RF kazanç artışlarında ise her iki grubun arasında anlamlı fark olmadığı görüldü (p=0,83). Çalışmada operasyon sonrası hava kemik aralığının 2.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the external ear canal resonance frequency (EAC RF) and hearing results pre- and post-operative in patients who went tympanic membrane repair (myringoplasty) with transcanal endoscopic or retroauricular microscopic technique. The research was carried out on 43 patients who had undergone myringoplasty due to tympanic membrane perforation between 2017 and 2020 in the Department of Otolaryngology, Faculty of Medicine, Ankara University. 20 patients were included in the endoscopic myringoplasty (Group 1), and 23 patients were included in the microscopic myringoplasty (Group 2). It was investigated whether there was a statistically significant difference between the preoperative and postoperative 6th month EAC RF and hearing results of the patients within each group and between the two groups. Demographic data such as age and gender of the patients were noted. The mean age of the patients was 43.62±16.61 years. 41.9% of the patients were male and 58.1% were female. 60.5% of the patients were operated on the right side and 39.5% on the left side. There was no statistically significant difference in the age, side, and gender distribution of the patients in the two groups. In both groups there was a statistically significant similar postoperative increase in EAC RF value, with statistically significant decrease in postoperative air-bone gap value, in which 2.