Medikal tedavi uygulanan patent duktus arteriyozuslu pretermlerde enteral beslenmenin değerlendirilmesi
Assessment of enteral nutrition in preterm newborns with patent ductus arteriosus under medical treatment
- Tez No: 754902
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Patent duktus arteriyozus (PDA), preterm yenidoğan popülasyonunda en sık görülen kardiyovasküler rahatsızlıktır. Kapanmamış duktus organ perfüzyonunda azalmaya neden olur. Duktusun neden olduğu hipoperfüzyon yenidoğanlarda klinik olarak nektrotizan enterokolit, serebral iskemi, intraventriküler kanama, pulmoner hemoraji ile ilişkilendirilmiştir. PDA'nın mevcut yan etkisi ve ilaç etkileri kaynaklı medikal kapatma tedavisi sırasında enteral beslenme için farklı uygulamalar bildirilmektedir. Bu konuda literatürde tam bir fikir birliği bulunmamaktadır. Çalışmamızda medikal tedavi uygulanmış 32 hafta altındaki patent duktus arteriyozuslu preterm bebeklerde tedavi sırasındaki enteral beslenmenin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup, Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Kliniğinde 01/09/2019-31/12/2021 tarihleri arasında doğan ve patent duktus arteriyozus nedeniyle tedavi alan 32 hafta altındaki preterm bebekler çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar tedavi sırasındaki beslenme durumuna göre A: hiç beslenmeyen, B:
Özet (Çeviri)
Objective: Patent ductus arteriosus (PDA) is the most common cardiovascular disorder in the preterm newborn population. It causes a decrease in organ perfusion. Hypoperfusion caused by the ductus has been clinically associated with necrotizing enterocolitis, cerebral ischemia, intraventricular hemorrhage, and pulmonary hemorrhage in newborns. Different practices for enteral nutrition have been reported during medical closure treatment due to the existing side effects of PDA and drug effects. However, studies cannot agree on a final result. In our study, it was aimed to analyze the effects of enteral nutrition during treatment in preterm infants under thirty two weeks with patent ductus arteriosus of medical treatment. Materials and Methods: Our study is retrospective. This study includes preterm infants below 32 weeks, born between 01/09/2019 and 31/12/2021 in Ankara City Hospital Pediatrics and Newborn Clinic and treated for patent ductus arteriosus. Patients were divided into three groups according to their nutritional conditions during treatment: A: never fed, B: