Gaziantep Büyükşehir Belediyesi hizmet kalitesi ölçümü
  1. Tez No: 754906
  2. Yazar: FATMA AYSUN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇETİNDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Ticaret Yönetimi Ve Hukuku Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yerel halkı yakından takip edip, problemlerine çözüm üretebilen belediye kurumları için halkın memnuniyeti oldukça önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin, halka sunmuş olduğu hizmetin kalite düzeyini belirlemek, katılımcıların demografik özellikleri ve ölçek boyutları arasındaki anlamlılık düzeyini belirlemektir. Araştırmaya GBB'ne bağlı olarak yaşan 18 yaş ve üzerindeki vatandaşlar katılım göstermiştir. 269 vatandaşa SERVQUAL modeli ölçek uygulaması yapılmıştır. Araştırmaya katkı sağlayan katılımcıların vermiş oldukları yanıtlara göre düzenlenen veriler dahilinde yapılan analizler; frekans analizi, keşfedici faktör analizi, korelasyon analizi, normal dağılım testi, t- testi ve anova(varyans) analizleridir. Yapılan analizler sonucunda, veriler normal dağılım göstermiştir ve ölçek maddeleri güvenilir ölçüdedir.
Özet (Çeviri)
The satisfaction of the people is very important for the municipal institutions that can closely follow the local people and produce solutions to their problems. The main purpose of this study is to determine the quality level of the service provided by Gaziantep Metropolitan Municipality to the public and to determine the level of significance between the demographic characteristics and scale dimensions of the participants. Citizens aged 18 and over, living under GBB, participated in the research. SERVQUAL model scale application was applied to 269 citizens. Analyzes made within the data organized according to the answers given by the participants who contributed to the research; frequency analysis, exploratory factor analysis, correlation analysis, normal distribution test, t-test and anova (variance) analysis. As a result of the analysis, the data showed a normal distribution and the scale items were reliable.