Çankırı alüvyonlarının fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical and mechanical properties of alluvium in Cankiri province
  1. Tez No: 754951
  2. Yazar: ALİ ÜFTADE ÇELTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çankırı ili Merkez ilçesinde yer alan dayanımı düşük ve üzerine yapılacak yapılar için risk oluşturabilecek alüvyal zeminlerin mekanik ve fiziksel özelliklerinin tespit edilmesidir. Çalışma sırasında, gelecekte bu zemin türü üzerine yapılacak herhangi bir yapı inşası öncesi yapılması gereken zemin güçlendirme çalışmalarına öncülük etmesi ve uygun alanların belirlenmesi amacıyla Çankırı Belediyesi'nden temin edilen inceleme alanında yapılmış olan saha çalışmaları ve laboratuvar çalışmaları kullanılmıştır. İnceleme alanında 21 adet ada/parsele ait her biri ortalama 10-13 metre derinliklerde yapılmış 56 tane sondaj çalışmasına ulaşılmıştır. Çalışma sırasında, uluslararası standartlara göre yapılan Standart Penetrasyon Deneyi sonucu ve sondajlardan alınmış örselenmiş ve örselenmemiş numuneler üzerinde yapılan laboratuvar deney sonuçları kullanılmıştır. İnceleme alanına ait fiziksel ve mekanik özellikler sırasıyla şu şekildedir. Çankırı Merkeze ait zeminin yaklaşık %60.5'ini ince birimler (kil ve silt), %28'ini kum ve %11.5'ini çakıl oluşturmaktadır. γ_n değeri Çankırı Merkez için ortalama minimum ve maksimum ꙋn değerleri sırasıyla 17.2 kN/m2 ve 18.8 kN/m2 olarak belirlenmiştir. Ardından belirtilecek olan parametre değerleri Buğdaypazarı ve Abdülhalik Mahalleleri olarak sırasıyla belirtilmiştir. Efektif kayma direnci açısı ve kayma direnci açısı her iki mahalle de birbirine çok yakın değerlerde bulunmuş olup 30˚ ve 33.4˚, drenajsız elastisite modülü değerleri 21.4 MN/m2 ve 30 MN/m2 olup drenajlı elastisite modülü değerleri 13.6 MN/m2 ve 20 MN/m2, drenajsız kayma dayanımı 43.8 kPa ve 52.2 kPa ve hacimsel sıkışma katsayıları ise 0.18 MPa ve 0.14 MPa olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose is to determine the mechanical and physical properties of alluvial soils in the province district of Cankiri province, which are weak in strength and might pose a threat to structures built on them. In the study, field and laboratory studies conducted in the study area provided by Cankiri Municipality were used as a basis for determining the required ground strengthening works to be carried out before any future building construction is to be undertaken on this soil type, and to identify the appropriate areas. In the area of investigation, 56 drilling operations were discovered, each one conducted at a depth of 10-13 meters, on 21 lots/parcels. The study incorporates results of the Standard Penetration Test performed according to international standards, as well as laboratory test results obtained from disturbed and undisturbed samples taken from drillings. Following are the physical and mechanical characteristics of the study area. Approximately 60.5% of the soil in Cankiri province consists of fine materials (clay and silt), 28.8% of it is sand, and 11.5% of it is gravel. For Cankiri province, specified average minimum and maximum ꙋn values are 17.2 kN/m2 and 18.8 kN/m2, respectively. Parameter values to be specified later are Bugdaypazari and Abdulhalik neighborhoods, respectively. In both neighborhoods, effective slip resistance angle and slip resistance angle were found to be very similar, measured at 30 ° and 33.4 ° respectively, undrained modulus of elasticity was 21.4 MN/m2 and 30 MN/m2, drained modulus of elasticity was 13.6 MN/m2 and 20 MN/m2, undrained shear strength was 43.8 kPa and 52.2 kPa, and volumetric compression coefficients were 0.18 MPa and 0.14 MPa.