Abdu'l-Gaffâr'ın Divânçe ve Mesnevî'si (İnceleme–metin)
Abdu'l-Gaffâr's Divanche and Masnavî (Analysis–text)
  1. Tez No: 754971
  2. Yazar: AZER ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLLER NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyılda Kâçârlar döneminde İran'da yaşayan Abdu'l-Gaffâr'ın yazmış ‎olduğu Farsça Divânçe ve Mesnevî'yi inceledik. İncelediğimiz bu iki eser aynı nüshada ‎yer almaktadır. Bu iki eserin ulaşabildiğimiz tek nüshası Süleymaniye Yazma Eser ‎Kütüphanesi, Ali Nihad Tarlan koleksiyonunda, 00051 demirbaş numarasıyla kayıtlıdır. ‎Şekil ve içerik olarak incelediğimiz Divânçe‎; gazel, terci-i bent, muhammes ve rubailerden; ‎Mesnevî‎ ise ‎‏40‏‎ başlık altında, iç içe girmiş iki çerçeve hikâyeden oluşmaktadır. Dört ‎bölümlük çalışmamızın ilk bölümünde İran'ın 19. yüzyıldaki siyasî, sosyal ve edebî ‎durumunu özetledik. İkinci bölümde ise söz konusu nüshadan edindiğimiz, şairin eğitimi, ‎edebî kişiliği ve etkilendiği şairler gibi biyografik bilgilere yer verdik. Üçüncü bölümde ‎üzerinde çalıştığımız iki eseri tanıttıktan sonra içerik bakımından inceledik. Dördüncü ‎bölümde elimizdeki nüshanın sırasına uyarak ilk olarak Divânçe‎, akabinde Mesnevî‎'nin ‎metnine gerekli düzeltmelere yaparak yer verdik.‎
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the Persian Divanche and Masnavi written by Abdu'l-‎‎Gaffâr, who lived in Iran in the 19th century during the Qajars period. These two ‎works that we examined are in the same copy. The only copy of these two works that ‎we can access is registered in the Ali Nihad Tarlan collection of the Süleymaniye ‎Manuscript Library, with the fixture number 00051. Divânçe, which we examined in ‎terms of form and content; from ghazals, ‎terci-i bent, muhammes and rubais; ‎Masnavi, on the other hand, consists of two intertwined frame stories under the ‎title ‎‏40‏‎. In the first part of our four-part study, we summarized the political, social and ‎literary situation of Iran in the 19th century. In the second part, we included ‎biographical information such as the education of the poet, his literary personality ‎and the poets he was influenced by. In the third part, after we introduced the two ‎works we worked on, we examined them in terms of content. In the fourth chapter, ‎we have included the text of the first ‎Divanche‎ and then the Masnavi by making the ‎necessary corrections, following the order of the manuscript in our hand.‎‎ ‎