Farklı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin Malatya ekolojik koşulunda verim ve verim unsurlarının araştırılması
Different chickpeas (Cicer arietinum L.) investigation of yieldand yield elements of the varieties in Malatya ecologicalconditions
  1. Tez No: 754970
  2. Yazar: SİMGE GÖZDE SARIOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma 2020 yılı içerisin de Malatya ilinin Battalgazi ilçesin de Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi bilimsel ve araştırma arazisinde yürütülmüştür.Denemede (Çağatay, Hasanbey, Hisar, Menemen-92, Azkan, Aydın-92, Arda, Çakır, Aslanbey ve Işık-05) araştırılmıştır. Denemede bitkide çiçeklenme gün sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide olgunlaşma süresi, bitkide bitki boyu, bitkide ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, bitkide dolu bakla sayısı, bitkide ana dal sayısı ve birim alan tane verimi özellikleri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, incelenen tüm özellikler yönünden çeşitler arasındaki farklar önemli bulunmuştur. Çalışmada çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, ilk bakla yüksekliği, dolu bakla sayısı ve birim alan tane verimi çeşitlerde önemli ölçüde farklar bulunurken, bitki boyu, bakla sayısı ve ana dal sayısında ki farklar önemsiz görülmüştür. Çeşitler içerisinde birim alan tane verimi istatiksel olarak dekara 326.67 kg ile 117.67 kg arasında farklılıklar saptanmıştır. Bir yıllık çalışma sonucunda araştırılan özelliklere göre Aydın-92 çeşidi tane verimi yönünden Menemen-92, Azkan, Çakır çeşitleri arasında istatiksel olarak önemli farklılıklar oluştururken diğer çeşitler arasında önemli farklılıklar oluşturmamıştır
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2020 in the scientific and research area of Malatya Turgut Özal University Faculty of Agriculture in Battalgazi district of Malatya province. In the essay (Çağatay, Hasanbey, Hisar, Menemen-92, Azkan, Aydın-92, Arda, Çakır, Aslanbey and Işık-05) were investigated. In the experiment, the number of flowering days in the plant, the number of pods in the plant, the ripening time in the plant, the plant height, the height of the first pods in the plant, the number of pods in the plant, the number of full pods in the plant, the number of main branches in the plant and the characteristics of the grain yield per unit area were examined. According to the results obtained in the research, the differences between the varieties were found to be important in terms of all the features examined. In the study, while there were significant differences in the number of flowering days, the number of ripening days, the height of the first pods, the number of full pods and the grain yield per unit area, the differences in plant height, the number of pods and the number of main branches were insignificant. Among the varieties, the grain yield per unit area was statistically found to be between 326.67 kg and 117.67 kg per decare. According to the characteristics investigated as a result of the one-year study, the Aydın-92 variety constituted statistically significant differences between Menemen-92, Azkan and Çakır varieties in terms of grain yield, but did not constitute significant differences between other varieties.