Fethiye ilçesi organik katı atık yönetiminin optimizasyonu
Optimization of organic waste management of Fethiye district
  1. Tez No: 754981
  2. Yazar: MUALLA ELİF ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tüm Dünyada olduğu gibi turizm kentlerinde katı atık yönetimi en büyük çevre sorunlarından biridir. Mevsimsel nüfus değişikliğine bağlı farklı atık miktarları ve kompozisyonları turistik bölgelerde yerel yönetimi zorlamaktadır. Ege bölgesinin Akdeniz kıyısında yer alan Fethiye ilçesi (Türkiye) son yıllarda tanınırlığı gittikçe artarak, yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Bu çalışma kapsamında, turizm kenti olan Fethiye ilçesinde yaz ve kış mevsimlerinde nüfusa bağlı olarak değişen organik katı atık miktarları da göz önünde bulundurularak entegre bir organik katı atık yönetim sistemi oluşturulması planlanmıştır. Bu çalışma doğrultusunda bölgedeki mevcut atık yönetim sistemi bileşenleri incelenmiş ve geliştirilebilecek noktalar tespit edilmiştir. Planlanacak entegre organik katı atık yönetim sistemi için mevcut nüfus ve katı atık bilgilerinden yararlanarak gelecek 30 yılı kapsayan nüfus ve organik katı atık projeksiyonu hazırlanmıştır. Bu projeksiyonlardan yola çıkılarak ve ülke hedefleri de göz önünde bulundurularak organik katı atıkları değerlendirme yöntemleri araştırılmıştır. Bu doğrultuda, organik katı atık azaltma hedefi kapsamında oluşan organik katı atıkların bir kısmının kompost, bir kısmının da biyometanizasyon tesisinde enerji üretme amacıyla değerlendirilmesi planlanmıştır. Çalışma kapsamında bu planlara yönelik boyutlandırma hesaplamaları yapılmış, bunun yanı sıra yatırım ve işletme maliyetleri ve gelirler de göz önünde bulundurularak çalışmanın ekonomik olarak uygulanabilirliği belirtilmiştir. Sonuç olarak Fethiye ilçesi için entegre bir organik katı atık yönetim sistemi kurulması için ön çalışma gerçekleştirilmiş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Solid waste management is very important environmental issue in tourism cities all over the world. Different waste amounts and compositions due to seasonal population changes challenge the local administration in touristic areas. Fethiye (Turkey), which is placed on the Mediterranean coast of the Aegean region, has been increasingly popular in recent years and is preferred by many domestic and foreign visitors in the summer months. Within the scope of the present study, it is planned to establish an integrated organic solid waste management system in Fethiye district, which is a tourism city, considering the amount of organic solid waste that varies depending on the population in summer and winter seasons. In line with this study, the existing waste management system components in the region were examined and the points that could be improved were determined. For the integrated organic solid waste management system to be planned, a population and solid waste projection for the next 30 years has been prepared by using the current population and organic solid waste information. Based on these projections and considering the country's targets, methods of evaluation of organic solid wastes have been researched. In this direction, some of the organic solid wastes generated within the scope of the organic waste reduction target are planned to be used for compost and some for energy production in the biomethanization facility. Within the scope of the study, sizing calculations were made for these plans, and the economic applicability of the study was stated by considering the investing and running costs and incomes. As a result, preliminary work has been carried out and submitted for the formation of an integrated organic solid waste management system for Fethiye district.