Resim sanatında ikon olmuş tablolara göndermeler içeren reklamlar üzerine bir araştırma
An evaluation study on advertisements containing references to iconic paintings in artworks
- Tez No: 754987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ÖZGÜR KARAALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Önce üreten sonra da ürettiklerini satmaya ve duyurmaya çalışan insanın ortaya koyduğu reklam kavramı geliştikçe hedef kitlesini ikna edebilmek için yeni stratejiler geliştirmiş, sanatın farklı dallarından beslenmiş ve diğer disiplinlerden de yararlanarak sürekli gelişim göstermiştir. Reklam hedef kitlesine kitle iletişim araçları yoluyla ulaşmış, teknoloji geliştikçe reklam her yeni ortamda kendisine yer edinmiştir. Hedef kitlenin tutum ve davranışlarını değiştirerek ürün veya hizmetin alınmasını sağlamak için geliştirilen stratejilerle yeri gelmiş ünlü tanık kullanmış, yeri gelmiş karşılaştırmalı reklamlar yapmış yeri gelmiş hayatın içinden örnekler göstermiştir. Psikoloji disiplininden yararlanarak yapılan deneyler sonucu tüketicinin bilinç altına kadar işleyecek metotlar geliştirmiş ve tüm bunları yaparken bir yandan da kullanılan müziklerle tüketicinin duygu ve hislerine etki etmiştir. Reklamdaki görsel kullanımının tüketicinin üzerinde daha çok etkisi olduğu bulguları grafik tasarım alanında daha yaratıcı reklamlar çıkmasına ön ayak olmuştur. Bir gün içinde sayısız reklama maruz kalan tüketicisinin dikkatini çekebilmek için reklamın dikkat çekici ve yaratıcı olması gerekmektedir. Sanatta yaratıcılığı gerektirmektedir. Özellikle teknolojinin gelişmesi reklamcılara yaratıcılığın sınırlarını zorlayacak yeni reklam üretim ortamları kazandırmış ve günümüzde sanat eseri olarak görülebilecek reklamlar üretilmesini sağlamıştır. Reklam ile sanat tamamen iç içe geçmiştir. Sanatçıların özellikle de Pop Art sanatçılarının eserlerinin malzemesi olarak reklamları kullandığı gibi, reklamlarda sanat yapıtlarını kullanmıştır. Bu çalışmada resim sanatının ikon olmuş tablolarından ve ressamlarından esinlenilmiş reklamlar sektörel bazda incelenmiş, reklamın bir sanat olup olmadığı görüşlerine yer verilerek günümüzde artık yaratıcı bir reklamında sanat olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the concept of advertising, which is put forward by the person who first produces and then tries to sell and announce what they produce, has developed new strategies to convince its target audience, it has been fed from different branches of art and has continuously improved by making use of other disciplines. Advertising reached its target audience through mass media, and as technology developed, advertising took its place in every new environment. With the strategies developed to ensure the purchase of the product or service by changing the attitudes and behaviors of the target audience, it used famous witnesses, made comparative advertisements, and showed examples from life. As a result of the experiments made by using the discipline of psychology, it developed methods that would work up to the subconscious of the consumer, and while doing all these, it also influenced the emotions and feelings of the consumer with the music used. Findings that the use of visuals in advertisements has a greater impact on the consumer have led to more creative advertisements in the field of graphic design. In order to attract the attention of the consumer, who is exposed to countless advertisements in a day, the advertisement must be remarkable and creative. Art requires creativity. In particular, the development of technology has brought new advertising production environments that will push the limits of creativity to advertisers and has enabled the production of advertisements that can be seen as works of art today. Advertising and art are completely intertwined. Similar to the artists especially the Pop Art artists used advertisements as the material of their works, advertisements used the art as well. In this study, advertisements inspired by the iconic paintings and painters of the art of painting were examined on a sectoral basis, and it was concluded that today a creative advertisement could be considered as an art, by giving place to the opinions of whether the advertisement is an art or not.