Soğuk press keten yağı yan ürününden elde edilen gam bazlı aktif yenilebilir antimikrobiyal filmlerin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of active edible antimicrobial films from gums obtained from cold press flaxseed oil by-product
  1. Tez No: 754988
  2. Yazar: ŞEYMA KOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yenilebilir filmler, gıdaları raf ömrü boyunca çeşitli istenmeyen etkilerden koruyan doğal yenilebilir materyallerden oluşturulmuş ambalajlardır. Gıdayı nem, kontaminasyon, oksijen gibi dış etkilerden korurlar. Bu çalışmada, soğuk pres keten yağı yan ürününden elde edilen gam (KG) kullanılarak antimikrobiyal özellikte aktif yenilebilir filmler üretilmiş ve bu filmler fizikokimyasal, bariyer, mekanik, biyolojik olarak bozunabilirlik, termal ve moleküler özellikleri yönünden karakterize edilmiştir. Çalışmada filmlere, alil izotiyosiyanat serbest ve nanoemülsiyon formlarında entegre edilmiş ve antimikrobiyal özellik kazandırılarak kıyaslanmıştır. Bu filmler, gıdayı taşıma depolama işleme sırasında bozulmayacak, dayanıklılığını kaybetmeyecek özelliklere sahip olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Edible films are packages made of natural edible materials that protect foods from various undesirable effects throughout their shelf life. They protect the food from external influences such as moisture, contamination, and oxygen. In this study, active edible films with antimicrobial properties were produced by using the gum (FG) obtained from cold-pressed flaxseed oil by-product and these films were characterized in terms of physicochemical, barrier, mechanical, biodegradability, thermal and molecular properties. Ally isothiocyanate was integrated into the films in free and nanoemulsion forms and compared by gaining antimicrobial properties. These films should protect their durability during the transportation, storage and processing of the food.