Çok yüksek frekans uygulamaları için akım modlu AB sınıfı logaritmik tabanlı Chebyshev süzgeç tasarımı
Current mode class ab log domain Chebyshev filter design for very high frequency
  1. Tez No: 754995
  2. Yazar: DERYA BARIŞ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIRÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada çok yüksek frekans uygulamaları için akım modlu logaritmik tabanlı dördüncü dereceden alçak geçiren Chebyshev süzgeç tasarlanmıştır. Logaritmik tabanlı süzgeçler aktif devreler kategorisindedirler. Bu süzgeçler transistörlerin akım-gerilim ilişkisine dayanır. Bu üstel bir ilişkidir. Düşük güç tüketimi, düşük gerilim kaynağının kullanılması nedeniyle analog devre sistemlerinde tercih edilmektedirler. Tasarlanan süzgeçte durum uzay sentez yöntemi kullanılarak sistematik sentezlenmiştir. Merkez kesim frekansı 50Mhzdir. Akım kaynağı değiştirilerek merkez frekansı ve kalite faktörü kolayca ayarlanabilmektedir. Devrede 2.5 V besleme kaynağıyla birlikte, BJT ve kapasitör kullanılarak tasarım yapılmıştır. Teorik analiz sonuçları PSPICE benzetimi ile doğrulanmıştır. Önerilen süzgeçte ideal BJT modeli ve AT&T CBIC-U2 tipi transistör modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is current-mode 4h-order differential type class-AB log-domain chebyshev lowpass filter for very high frequency applications. The design of filter is based on the state-space synthesis methodA and the proposed 50 MHz cut-off frequency.This filter were used transistors and capacitors, and operated with single power supply of 2.5 V. Since the parameters of proposed filter are tunable, it is easy to control of cut-off frequency. This adjustment is accomplished by changing external currents. SPICE simulations are given to confirm the theoretical analysis. For this purpose, the filter is simulated by using both idealized BJT models and AT&T CBIC-U2 type transistor types.