Kültür endüstrisi bağlamında sinema ve toplum ilişkisi
The relationship of cinema and society in the context of the culture industry
- Tez No: 754996
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM PARLAYANDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 198
Özet
Eleştirel iletişim çalışmalarında önemli bir yeri olan Kültür Endüstrisi kavramı, diğer bütün iletişim araçları gibi sinemanın toplumla ilişkisi hakkında da değerlendirmelerde bulunmaktadır. İzleyiciyi edilgen olarak konumlandıran Kültür Endüstrisi kavramı dönüşen toplumsal ilişkiler, gelişen iletişim çalışmaları ve teknolojik gelişmeler ile birlikte sorgulanmaya başlamıştır. Eleştirel gelenek yine de varlığını sürdürmüş ve Kültür Endüstrisi tarafından sisteme uyumlu bilinç yaratımının gelişen teknolojiyle sürdüğünü de söylemiştir. Değinilenlerin yanı sıra sinema toplum ilişkisi, esas olarak sinema sosyolojisinin temel konusu olmuştur. Sinema sosyolojisi başlıklı olan ya da sinema toplum ilişkisini farklı alt başlık ve sınırlılıklarla inceleyen çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada sinema sosyolojisinin konusu olan sinema toplum ilişkisi ve bu perspektifte gerçekleştirilen çalışmalar Kültür Endüstrisi bağlamında değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of the Culture Industry, which has an essential place in critical communication studies, also makes evaluations about the relationship between cinema and society, like all other communication tools. The concept of the Culture Industry, which is defined to position the audience as passive, has begun to be questioned with the transformation of social relations, development of communication studies, and technological developments. Still, the critical tradition has continued to exist, and it also claimed that the creation of consciousness compatible with the system by the Culture Industry continued with the developing technology. In addition to those mentioned above, the cinema-society relationship has been the main subject of cinema sociology. There have been many studies titled cinema sociology or examining the cinema-society relationship with different sub-titles and limitations. In this study, the cinema-society relationship, which is the subject of cinema sociology, and the studies within this perspective will be evaluated in the context of the Culture Industry.