Deep unsupervised learning for accelerated mri reconstruction
Derin denetimsiz öğrenme ile hızlandırılmış mrg rekonstrüksiyonu
- Tez No: 755027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Denetimli rekonstrüksiyon modelleri, veri tutarlılığını sağlamak için görüntüleme operatörüyle ilgili denetimle birlikte, genelde yetersiz örneklenmiş ve tam örneklenmiş veri çiftleri üzerinde eğitilir. Denetim gereksinimlerini azaltmak için, derin görüntü modelleri rekonstrüksiyon sırasında görüntüleme operatörü ile eğitimsiz MRG modellerini birleştirir. Bunun yanı sıra, kurallı evrişimli mimariler, uzun menzilli ilişkileri yakalamada yetersizdir ve rastgele başlatılan ağlara dayanan modeller, rekonstrüksiyon sırasında performans kaybına uğrayabilir. Bu sınırlamaları ele almak için, burada transformatör ve çekişmeli üretici ağlara (SLATER) dayalı yeni bir denetimsiz MRG rekonstrüksiyon yöntemini tanıtıyoruz. SLATER, gürültüyü ve gizli değişkenleri bobin-kombine MR görüntüleri ile eşleştirmek için çapraz dikkat transformatörleri ve derin bir çekişmeli üretici ağı bünyesinde barındırır. Ön eğitim sırasında, bu koşulsuz ağ, denetimsiz bir üretici modelleme görevi ile yüksek kaliteli MR görüntüleri sentezlemeyi öğrenir. Rekonstrüksiyon sırasında, görüntüleme operatörü işleme dahil edilerek az örneklenmiş verilere tutarlılığı en üst düzeye çıkarmak için model parametreleri optimize edilir ve sıfır atışlı bir yeniden oluşturma gerçekleştirilmiş olur. Beyin MRG veri kümeleri üzerinde yapılan kapsamlı deneyler, SLATER'in son teknoloji denetimsiz yöntemlere karşı üstün performansını açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Supervised reconstruction models are characteristically trained on matched pairs of undersampled and fully-sampled data to capture an MRI prior, along with supervision regarding the imaging operator to enforce data consistency. To reduce supervision requirements, the recent deep image prior framework instead conjoins untrained MRI priors with the imaging operator during inference. Yet, canonical convolutional architectures are suboptimal in capturing long-range relationships, and priors based on randomly initialized networks may yield suboptimal performance. To address these limitations, this thesis introduces a novel unsupervised MRI reconstruction method based on zero-Shot Learned Adversarial TransformERs (SLATER). SLATER embodies a deep adversarial network with cross-attention transformers to map noise and latent variables onto coil-combined MR images. During pre-training, this unconditional network learns a high-quality MRI prior in an unsupervised generative modeling task. During inference, a zero-shot reconstruction is then performed by incorporating the imaging operator and optimizing the prior to maximize consistency to undersampled data. Comprehensive experiments on brain MRI datasets clearly demonstrate the superior performance of SLATER against state-of-the-art unsupervised methods.