Dendritic spine shape analysis based on two-photon microscopy images
İki foton mikroskobik görüntüleri kullanarak dendritik diken şekil analizi
  1. Tez No: 444554
  2. Yazar: MUHAMMAD USMAN GHANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sinirsel morfoloji ve fonksiyon birbiriyle oldukça ilintilidir. Özellikle dendritik diken morfolojisi güçlü bir şekilde gelen sinirsel aktivite ile yönetilir. Önceki çalışmalarda dendritik dikenlerin hacminin diken morfolojisini incelemek ve yapı-fonksiyon ilişkisini anlamak için temel parametre olduğu düşünülüyordu. Fakat bu indirgemeci yaklaşım dikenlerin kapsamlı yapı dağarcığını içermemektedir. Zengin diken morfoloji bilgisini fonksiyonel eşleşmeyle bütünleştirmenin ilk adımı, diken şekillerinin literatürde önerilen temel şekil sınıflarına göre sınıflandırılmasıdır. Yeterli seviyede güvenilir otomatik analiz araçlarının olmaması nedeniyle sınıflandırma işlemi elle yapılmaktadır. Bu da analizin öznel ve zaman isteyen bir işlem olmasına yol açmaktadır. Otomatik diken şekil analiz araçları bu işlemi hızlandırarak sinirbilimcilerin altta yatan yapı ve fonksiyon ilişkisini anlamasına yardımcı olacaktır. Literatürde diken şekil sınıflandırması ile ilgili birçok çalışma yer almaktadır. Fakat diken şekillerinin ayrı sınıflar halinde mi yoksa bir şekil değişim süreci olarak mı ele alınması gerektiği konusunda bir fikir birliğine varılmamıştır. Bu problemde karşımıza çıkan bir diğer güçlük sınıflandırma yaklaşımlarının güdümlü yapısının getirdiği öznellik ve yanlılıktır. Bu tez, hem kümeleme hem de sınıflandırma yaklaşımlarını morfolojik, şekil ve görüntü öznitelikleriyle kullanarak dendritik diken şekil analizi gerçekleştirme üzerine kurulmuştur. Dendritik diken sınıflandırma problemine çok katlı (manifold) öğrenme yöntemlerini uyguladığımızda ISOMAP'in dolaylı olarak sınıflandırma için önemli öznitelikleri hesapladığını gözlemledik. Sınıflandırma amacıyla doğrusal temsil yaklaşımına başvurduğumuzda seyrek temsilin kısmen daha iyi bir sınıflandırma performansı sağladığını gördük. 2 boyutlu ve 3 boyutlu morfolojik özniteliklere dayalı diken şekil analizi yaklaşımında 3 boyutlu morfolojik özniteliklerin sağladığı avantajları gösterdik. Derin öğrenmeye dayanan sınıflandırma yaklaşımında Konvolüsyonel Sinir Ağlarından (CNNs) çıkarılan orta seviye özniteliklerin özel çıkarılmış öznitelikler kadar iyi performans gösterdiğine şahit olduk. Dendritik diken sınıflandırması için çekirdek yoğunluk tahminine (KDE) bağlı bir çerçeve tasarladık. Önerdiğimiz yaklaşımları sinirbilimci bir uzmanın belirlediği etiketlerle karşılaştırdık. Çekirdek yoğunluk tahminine bağlı çerçeve sinirbilimcilerin dikenlerin şekil sınıflarının ayrılabilirliğini olabilirlik oranı uzayında incelemelerine olanak vererek şekil analiz problemine daha derinden bakabilmelerini sağlayabilir. Bunlara ek olarak diken şekillerini güdümsüz öğrenme ve kümeleme yöntemleri üzerinde çalışmalar yaptık. Bayes bilgi kıstasını kullanarak küme sayısını veriden otomatik seçen x-ortalama (x-means) tekniğini kullandık. Bu bağlamda kümelemenin iki farklı amaçla kullanılmasından söz edilebilir: ayrı şekil sınıflarının varlığına dair hipotezi doğrulamak ve yeni gruplar keşfetmek. Elimizdeki veride çok sayıda diken standart şekil sınıfları içinde değerlendirilebilse de, önemli sayıda dikenin bu sınıflara uymadığını ve ara niteliklere sahip olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Neuronal morphology and function are highly coupled. In particular, dendritic spine morphology is strongly governed by the incoming neuronal activity. Previously, volumes of dendritic spines have been considered as a primary parameter to study spine morphology and gain insight into structure-function coupling. However, this reductionist approach fails to incorporate the broad spine structure repertoire. First step towards integrating the rich spine morphology information into functional coupling is to classify spine shapes into main spine types suggested in the literature. Due to the lack of reliable automated analysis tools, classification is currently performed manually, which is a time-intensive task and prone to subjectivity. Availability of automated spine shape analysis tools can accelerate this process and help neuroscientists understand underlying structure and function relationship. Several studies on spine shape classification have been reported in the literature, however, there is an on-going debate on whether distinct spine shape classes exist or whether spines should be modeled through a continuum of shape variations. Another challenge is the subjectivity and bias that is introduced due to the supervised nature of classification approaches. This thesis focuses on morphological, shape, and appearance features based methods to perform dendritic spine shape analysis using both clustering and classification approaches. We apply manifold learning methods for dendritic spine classification and observe that ISOMAP implicitly computes prominent features suitable for classification purposes. We also apply linear representation based approach for spine classification and conclude that sparse representation provides slightly better classification performance. We propose 2D and 3D morphological features based approach for spine shape analysis and demonstrate the advantage of 3D morphological features. We also use a deep learning based approach for spine classification and show that mid-level features extracted from Convolutional Neural Networks (CNNs) perform as well as hand-crafted features. We propose a kernel density estimation (KDE) based framework for dendritic spine classification. We evaluate our proposed approaches by comparing labels assigned by a neuroscience expert. Our KDE based framework also enables neuroscientists to analyze separability of spine shape classes in the likelihood ratio space, which leads to further insights about the nature of the spine shape analysis problem. Furthermore, we also propose a methodology for unsupervised learning and clustering of spine shapes. In particular, we use x-means to perform cluster analysis that selects the number of clusters automatically using the Bayesian information criterion (BIC). The objective of clustering in this context is two-fold: confirm the hypothesis of some distinct shape classes and discover new natural groups. We observe that although there are many spines which easily fit into the definition of standard shape types (confirming the hypothesis), there are also a significant number of others which do not comply with standard shape types and demonstrate intermediate properties.