COVID-19 ilişkili ARDS gelişen hastalarda APRV modu prone pozisyonuna alternatif olabilir mi?
APRV mode could be an alternative way to prone position in patients with COVID-19 related ARDS
- Tez No: 755057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA, DOÇ. DR. SÜLEYMAN SABAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: C-ARDS yönetiminde akciğer koruyucu ventilasyon stratejileri ile hipokseminin düzeltilmesi hedeflenmelidir. Prone pozisyonda derin sedasyon gerekliliği, pozisyonlama zorlukları gibi sorunlar APRV modunun kullanımını alternatif olarak düşündürmektedir. Bu araştırmada C-ARDS gelişen hastalarda refrakter hipoksemi yönetiminde APRV modu ile prone pozisyonda PRVC modunun PaO2, FiO2, P/F oranındaki değişim, EtCO2, vazopressör miktarı, sedasyon düzeyi ve NMB ihtiyacı üzerinden karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya; COVID-19 rehberine göre orta-ağır ARDS tanısı almış, PRVC modu ile ventile edilen 40 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize iki gruba ayrılmış, ilk grupta ventilasyon modu APRV olarak değiştirilirken ikinci grupta prone pozisyonunda PRVC(PP-PRVC) ile ventilasyona devam edilmiştir. Hastaların demografik ve biyokimyasal verileri, APACHE II ve CCI skorları elektronik kayıt sisteminden elde edilmiştir. APRV modu değişikliğini takiben 4, 10, ve 16. saatlerinde arteriyel kan gazı değerlerine göre hastaların mekanik ventilasyon parametreleri koruyucu ventilasyon stratejileri (Pplato
Özet (Çeviri)
Purpose: It is important to correction of hypoxemia with lung protective ventilation strategies in the management of C-ARDS. Problems such as the need of deep sedation in the prone position and difficulties in positioning suggest the use of the APRV mode as an alternative choice. In this study, it is aimed to compare APRV mode and prone position for improvement of refractory hypoxemia in patients with C-ARDS based on the change in PaO2, FiO2, P/F ratio, EtCO2, sedation level, vasopressor and NMB requirement. Material and Methods: In this prospective study; 40 patients with moderate to severe ARDS related to COVID-19 ventilated with PRVC mode were included. The patients were randomly divided into two groups, the ventilator mode was changed to APRV in the first group, while the second group was placed in the prone position (PP-PRVC). Demographic data, laboratory results, APACHE II scores, CCI, PAAG severity of the patients were obtained through the electronic recording system. The mechanical ventilation parameters of the patients were optimized based on arterial blood gas analysis at the 4th, 10th, and 16th hours following the APRV mode change in accordance with protective ventilation strategies (Pplato