The exact solutions of some rational difference equations with Lie symmetry analysis
Bazı rasyonel fark denklemlerinin Lie simetri analizi ile kesin çözümleri
- Tez No: 755058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH GÖCEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, fark denklemlerinin kesin çözümlerinin simetri ile bulunmasını içerir. Fark denklemlerinin özel durumlarının çözümlerini Lie simetri analizi ile elde ederiz. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, fark denklemlerini ve Lie simetri analizini tanıtıyoruz. Ayrıca, tez konusu ile ilgili çalışmaların kısa bir literatür taramasını veriyoruz. İkinci bölümde, bu tezde gerekli olan bazı tanım ve teoremleri veriyoruz. Üçüncü bölümde, kesin çözümleri Lie simetri analizi ile elde edilen bir fark denklemi örneği ele alıyoruz. Dördüncü bölümde, bazı beşinci mertebeden fark denklemlerinin Lie nokta simetrilerini araştırıyoruz ve Lie simetri analizi ile kesin çözümlerini elde ediyoruz. Beşinci bölümde, bazı yüksek mertebeden rasyonel fark denklemlerinin kesin çözümlerini Lie simetri analizi kullanarak veriyoruz. Son bölümde, diğer bölümlerde bahsedilen fark denklemleri formu dışında, farklı bir fark denklem tipini ele alıyoruz ve kesin çözümlerini elde ediyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis involves the study of symmetries to find the exact solutions of some rational difference equations. We obtain the solutions for special cases of the difference equations by using Lie symmetry analysis. This thesis consist of six chapter. In the first chapter, we introduce the difference equations and Lie symmetry analysis. Also we give a brief literature review of studies about the thesis topic. In the second chapter, we give some basic definitions and theorems needed in this thesis. In the third chapter, we consider an example of difference equation which the exact solutions obtained by Lie symmetry analysis. In the fourth chapter, we investigate the Lie point symmetries of some fifth order difference equations and obtain their exact solutions with Lie symmetry analysis. In the fifth chapter, we give the exact solutions of some higher order rational difference equation by using Lie symmetry analysis. In the final chapter, apart from the form of the difference equations which is mentioned in the other chapters, we consider a different type of difference equation and obtain the exact solutions.