Malpraktis ve tazminat sorumluluğu
Malpractise and liability to compensate
  1. Tez No: 755085
  2. Yazar: MUSTAFA FAHREDDİN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GEZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türk hukukunda malpraktis ve hekimlerin yetki ve sorumluluklarını belirleyen bir mevzuat hali hazırda mevcut değildir. Yargıtay hasta-hekim arasındaki ilişkiyi genellikle vekalet ilişkisi olarak nitelendirmekte ve bu ilişkiden doğan uyuşmazlıkları vekalet ilişkisi çerçevesinde değerlendirmektedir. Ancak hasta-hekim arasındaki ilişki her zaman vekalet ilişkisi niteliğinde olmamakla birlikte, ilişkinin niteliği ve tabi olacağı hükümler birçok etkene göre de değişiklik gösterebilmektedir. Öğretide de hekim hasta ilişkisinin somut olayın özelliğine göre vekaletsiz iş görme, eser sözleşmesi ve haksız fiil hükümlerine tabi olabileceği belirtilmektedir. Benzer şekilde hasta-hastane ilişkisinde de hastanenin özel ve kamu hastanesi olup olmadığı, hastaneye kabul sözleşmesinin tam veya bölünmüş sözleşme niteliğinde olup olmaması somut olayın tabi olacağı usul ve esasları doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla taraflar arasındaki ilişkinin hukuki niteliği, ortaya çıkacak hukuki neticeyi tayin etmektedir. Hasta-hekim ilişkisinin mahiyetinin daha iyi kavranabilmesi adına ilişkinin tarihsel süreci ve hasta hakları alanındaki gelişmelerin dünya ve Türkiye üzerindeki yansımaların da incelendiği bu çalışma ile, malpraktis kaynaklı uyuşmazlıklara uygulanacak hükümlerin taraflar arasındaki ilişkinin niteliğine göre farklılık gösterdiğinin izah edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is currently no legislation in Turkish law that determines medical malpractice and the powers and responsibilities of physicians. The Supreme Court generally defines the relationship between the patient and the doctor as a proxy relationship and evaluates the disputes arising from this relationship within the framework of general provisions. However, although the relationship between the patient and the doctor is not always a proxy relationship, the nature of the relationship and the provisions that it will be subject to may vary according to many factors. In the doctrine, it is stated that the doctor-patient relationship may be subject to the provisions of employment without power of attorney, contract of work and tort, depending on the nature of the concrete event. Similarly, in the patient-hospital relationship, whether the hospital is a private or public hospital, whether the hospital admission contract is a full or divided contract, directly affects the procedures and principles to which the concrete case will be subject. Therefore, the legal nature of the relationship between the parties determines the legal outcome. In this study, in which the historical process of the relationship and the reflections of the developments in the field of patient rights on the world and Turkey are examined in order to better understand the nature of the patient-physician relationship, it is aimed to explain with precedent decisions that the provisions to be applied in cases arising from medical malpractice differ according to the nature of the relationship between the parties.