Özel hastanenin ve hekimin tıbbi kötü uygulamaya ilişkin özel hukuk sorumluluğu
Civil liability of provate hospitals and physicians for medical malpractise
  1. Tez No: 1021863
  2. Yazar: ÖYKÜ BAZ
  3. Danışmanlar: PROF. SERKAN ÇINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, özel hastaneler ile hekimlerin tıbbi kötü uygulama (malpraktis) sonucu doğan özel hukuk sorumluluğunu Türk hukuku çerçevesinde kapsamlı biçimde incelemektedir. Hekim–hasta ilişkisi güven esasına dayansa da, sağlık hizmetlerinin doğası gereği tıbbi müdahaleler sırasında ortaya çıkan hata, ihmal veya organizasyon eksiklikleri hukuki sorumluluğu gündeme getirebilmektedir. Tez, yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın genel çerçevesi ortaya konulmuş; ikinci bölümde tıbbi müdahale kavramı ile hukuka uygunluk şartları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tıbbi kötü uygulama kavramı, malpraktisin türleri, komplikasyon–malpraktis ayrımı ve bu ayrımın tespitine ilişkin ölçütler incelenmiştir. Dördüncü bölümde hekimin ve özel hastanenin haksız fiil ve sözleşmesel sorumluluğu ile uygulamada karşılaşılan sözleşme türlerine ilişkin tartışmalar değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında açılan malpraktis davaları, tazminat türleri ve zamanaşımı rejimi ele alınmıştır. Altıncı bölümde tıbbi kötü uygulamaya ilişkin sigorta türleri ve risk yönetimi boyutu incelenmiş; son bölümde ise ulaşılan sonuçlar, güncel tartışmalar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur Çalışmada Türk hukukundaki yasal düzenlemeler, Yargıtay içtihatları ve uygulamada karşılaşılan sorunlar bütüncül bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Özellikle dijital onam, defansif tıp uygulamaları ve estetik müdahalelerde sözleşmenin hukuki niteliği gibi güncel tartışma alanları değerlendirilerek, hem hasta haklarının etkin korunmasına hem de özel hastaneler ile hekimler bakımından hukuki güvenliğin güçlendirilmesine katkı sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the civil law liability of private hospitals and physicians arising from medical malpractice within the framework of Turkish law. Although the physician–patient relationship is fundamentally based on trust, the inherent risks of medical interventions may give rise to legal liability in cases of error, negligence, or organizational deficiencies in the provision of healthcare services. The thesis consists of seven chapters. The first chapter outlines the general framework of the study. The second chapter addresses the concept of medical intervention and the conditions for its legal permissibility. The third chapter analyzes the concept of medical malpractice, the types of malpractice, the distinction between complications and malpractice, and the criteria used to establish this distinction. The fourth chapter examines the tortious and contractual liability of physicians and private hospitals, as well as the legal nature of contractual relationships encountered in practice. The fifth chapter focuses on malpractice lawsuits filed under the Consumer Protection Law, including the types of compensation, their scope, and limitation periods. The sixth chapter evaluates insurance mechanisms related to medical malpractice and the issue of risk management. The final chapter presents the conclusions of the study, discusses current debates, and offers proposals for improvement. In this study, statutory regulations in Turkish law, decisions of the Court of Cassation, and practical challenges encountered in healthcare disputes are analyzed through a comprehensive and systematic approach. Particular emphasis is placed on contemporary issues such as digital informed consent, defensive medicine practices, and the legal characterization of contracts in aesthetic medical interventions. The study aims to contribute both to the effective protection of patient rights and to the enhancement of legal certainty for physicians and private healthcare institutions.