Miyokard enfaktüsü modelinde membran lipid plastisitesi
Membrane lipid plasticity in the myocardial infarction model
- Tez No: 755089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
MI, dünya çapında önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olduğundan iskemik kalp hasarının patofizyolojik temellerini anlamak ve kardiyak onarımda yer alan yolları incelemek kritik öneme sahiptir. Miyokard enfarktüsü, miyokardiyal dokunun ani iskemik ölümü olarak tanımlanır. İskemi, organizma için patolojik bir uyarıcıdır. Organizmanın çeşitli metabolizmasıyla birlikte enerji gereksinimini de etkiler, sonuç olarak kasılma fonksiyonu ve kardiyak pompa disfonksiyonu ile indüklenen miyokardiyal hücrelerin apoptozuna sebep olur. Miyokardiyal hücre apoptozunun hücresel yapı ve elektriksel aktivite bozukluklarına yol açabileceği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Miyokardiyal iskemi sadece hücresel boyutta kalmayıp hücrenin komponentleri üzerinde de etkilidir. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda üzerinde durulan fakat çalışmaların derinleşmesi gereken yapı membran lipitleridir. DHA ve Baicalin'nin deneysel miyokard enfartüs modelindeki etkisi ve membran lipitleriyle olan ilişkisi araştırılmıştır. DHA ve baicaline belirli gün/doz maruz kalan sıçanlarda İSO ile MI modeli oluşturulmuştur. Ardından biyokimyasal, histopatolojik ve HPLC yöntemi ile membran lipid analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler birbiri ile karşılaştırılmıştır ve istatiksel analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda kolestrol ve fosofotidiletananolaminin tüm gruplarda artışına bağlı olarak miyokard enfartüsü arasında bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle DHA grubundaki histolojik incelemede yaygın olmayan PMN lökositlerin görülmesi DHA'nın hücresel boyutta koruyucu etkilerini gösterebilir.Baicalin ve DHA'nın kardiyoprotektif etkilerini membran lipidleri ile ilişkilendirmek için daha fazla literatür çalışmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
As MI is an important cause of morbidity and mortality worldwide, it is critical to understand the pathophysiological basis of ischemic heart injury and to examine the pathways involved in cardiac repair. Myocardial infarction is defined as sudden ischemic death of myocardial tissue. Ischemia is a pathological stimulus for the organism. It affects the various metabolism of the organism as well as the energy requirement, resulting in apoptosis of myocardial cells induced by contractile function and cardiac pump dysfunction. Studies have shown that myocardial cell apoptosis can lead to cellular structure and electrical activity disorders. Myocardial ischemia affects not only the cellular dimension but also the components of the cell. Membrane lipids are the structure that has been emphasized in the studies carried out so far but that the studies need to be deepened. The effect of DHA and Baicalin in experimental myocardial infarction model and their relationship with membrane lipids were investigated. An MI model was created with ISO in rats exposed to DHA and baicalin at a certain day/dose. Then, membrane lipid analysis was performed by biochemical, histopathological and HPLC methods. The obtained data were compared with each other and statistical analyzes were made. As a result of the study, it has been revealed that there is a relationship between myocardial infarction due to the increase in cholesterol and phosphotidylethanolamine in all groups. The presence of PMN leukocytes, which are not common in the histological examination, especially in the DHA group, may indicate the protective effects of DHA at the cellular level. More literature studies are needed to associate the cardioprotective effects of baicalin and DHA with membrane lipids.