Santral venöz kateteri olan hastalarda ilaç uygulamalarının kesintiye uğrama nedenleri
Reasons for interruption of drug administration in patients with central venous catheters
- Tez No: 755093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, SVK'sı olan hastalarda ilaç uygulamalarının kesintiye uğrama nedenlerini belirlemek amacıyla kesitsel ve gözlemsel türde gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir şehir hastanesinin 2020-2021 yılları arasında cerrahi ve dahiliye kliniklerinde santral venöz kateteri olan yatan yetişkin hastalar, örneklemini ise 168 hasta oluşturdu. Araştırma verileri,“Hasta Bilgi Formu”,“Santral Venöz Kateter ve Tedaviye Yönelik Bilgi Formu”ve“Santral Venöz Kateteri Olan Hastada Tedavi İzlem Formu”ve“Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (GYAÖ)”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde“SPSS 24 programı”kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 62,11±4,21 yıl, 50,6'sının erkek ve %50'sine internal juguler ven takıldığı belirlendi. 08:00-18:00 vardiyasında, hastaların %94'üne sıvı, %34,8'ine TPN, %94,4'üne ilaç, 18:00-08:00 vardiyasında ise hastaların %59,5'ine sıvı, %48'ine TPN, %95,8'ine ilaç uygulandığı görüldü. 08:00-18:00 vardiyasında, hastaların tamamının sıvı kesintisine uğradığı, %75,3'ünde hekim kaynaklı sıvı kesinti yaşandığı, %34,8'inin verilen SVK'e bağlı sorunları olduğu, %71,3'ünde ilaç uygulamasında kesinti olmadığı, %7,3'ünün kesinti nedeninin infüzyon cihazına ilişkin sorunlar ve %11'inin kesinti kaynağının diğer sebepler olduğu belirlendi. 18:00-08:00 vardiyasında ise hastaların %79'unun sıvı kesintisine uğradığı, %35'inin sıvı tedavisinde kesinti nedeninin transfüzyonlar ve %48'inin kesinti kaynağının hasta olduğu, %91,3'ünde ilacın kesintiye uğramadığı, %26,7'sinin kesinti nedeninin hastanın semptomları olduğu ve %6,2'sinin kesinti kaynağının hasta olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional and observational type to determine the reasons for interruption of drug administration in patients with central venous catheters. The population of the study consisted of adult patients who had a central venous catheter in the surgery and internal medicine clinics of a city hospital affiliated to the Ministry of Health in Istanbul between 2020-2021 while its sample was 168 patients determined with power analysis. Study data were collected using the“Patient Information Form”,“Central Venous Catheter and Treatment Information Form”,“Treatment Follow-up Form for Patients with Central Venous Catheter”and“Katz's Activities of Daily Living Scale”. Data was analyzed using“SPSS 24 program”. Mean age of patients was determined as 62,11±4,21 years, 50,6 were male and 50% had internal jugular vein. In 08:00 a.m.-06:00 p.m. shift, 94% of the patients were applied fluid, 34.8% were applied TPN, 94.4% were given medicine while in 6:00 p.m. – 08:00 a.m. shift, 59.5% of the patients were applied fluid, 48% were applied TPN, 95.8% were given medicine. In the 08:00 a.m. - 06:00 p.m. shift, all of the patients had fluid interruption, 75.3% experienced physician-induced fluid interruption, 34.8% had problems due to the CVC, 71.3% had no interruption in drug administration, the reason for the interruption in 7.3% was problems related to the infuser and in 11% the source of interruption was other reasons. In the 06:00 p.m. - 08:00 a.m. shift, 79% of the patients had fluid interruption, in 35% of them transfusions was the reason for interruption in fluid treatment and in 48% the reason was patients. In 91.3% of them treatment was not interrupted, in 26.7 of them the reason for interruption was symptoms patients experienced and in 6.2% of them the source of interruption was the patient. A statistically significant difference was found in terms of the mean“Katz Activities of Daily Living Scale scores”of the patients who did not experience medication interruption in the 08:00 a.m. - 06:00 p.m. and 06:00 p.m. - 08:00 a.m.