Charles Darwin ve Herbert Spencer'da evrim, ahlak ve toplumdüşüncesi
Evolution, ethics and society in Charles Darwin and Herbert Spencerthought
- Tez No: 755109
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ BRAVO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Charles Darwin, doğal seçilim yoluyla evrim teorisini ortaya koyduğu Türlerin Kökeni ile on dokuzuncu yüzyıl evrim düşüncesi ve modern anlamda biyoloji disiplininde bir devrim yaratmıştır. Darwin'in büyük tartışmalara yol açan ve kendinden sonraki hemen hemen bütün düşünce tarihini az ya da çok etkileyen söz konusu çalışması, organik evrimin ilk kez sistematik, bilimsel ve bütünlüklü bir tasarımının temsili niteliği taşır. Onun organik evrim teorisi yalnızca doğa tarihi ya da biyoloji alanında sarsıcı bir etki uyandırmamış, belki de daha önemli ve anlamlı bir katkı olarak, insanın doğa içerisinde konumunun yeniden inşa edilmesi gerekliliğine imkân ve zemin hazırlamıştır. Darwin'in,“benden kat kat daha üstün bir entelektüel”olarak derin bir saygıyla işaret ettiği çağdaşı Herbert Spencer ise organik ve sosyal evrimin on dokuzuncu yüzyıldaki en önemli ve bilim çevrelerinde zaman zaman Darwin'den bile daha şöhretli filozofudur. Spencer'in, varlığın en yüksek yasası olarak tanımladığı evrimi organik bağlamından koparıp toplumsal alana taşıması; evrim yasasını toplum, siyaset, dil, psikoloji ve ahlaka uyarlayarak sentetik bir felsefe sistemi kurma iddia ve çabası, O'nun on dokuzuncu yüzyıl evrim düşüncesinin neden en önemli isimlerinden biri olduğunun başlıca nedenleridir. İnsanın; içinde yer aldığı doğa ve diğer canlı türleriyle olan ilişkisi, doğayla arasındaki mesafesi ve diğer canlılar arasındaki konumu, sahip olduğu organik, zihinsel, ahlaksal ve toplumsal niteliklerinin kökenleri ve bu niteliklerin değişim ilkelerinin ne olduğu düşünce tarihinin erken dönemlerinden günümüze dek felsefi sorgu ve düşünsel etkinliğin en önemli ve tartışmalı evrenlerinden birini temsil eder. İnsanın doğada ve diğer canlılar arasındaki konumu ile sözü edilen niteliklerin köken ve değişim ilkeleri, düşüncenin her tarihsel uğrağında, o dönemin hakim düşünüş ve akıl yürütme biçimlerinin sınırları içerisinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Charles Darwin revolutionized the nineteenth century thought of evolution and the discipline of biology in the modern sense with his Origin of Species, in which he presented his theory of evolution through natural selection. Darwin's work, which caused great controversy and more or less influenced almost all the history of thought after him, represents the first systematic, scientific and holistic design of organic evolution. His theory of organic evolution not only had a shocking effect in the field of natural history or biology, but also laid the groundwork for the necessity of reconstructing the position of man in nature, perhaps as a more important and meaningful contribution. His contemporary, Herbert Spencer, whom Darwin refers to with deep respect as“an intellectual far superior to me”, was the most important nineteenth-century philosopher of organic and social evolution, and at times even more famous in scientific circles than Darwin. Spencer's detachment of evolution, which he defines as the highest law of existence, from its organic context and bringing it to the social sphere; His claim and effort to establish a synthetic system of philosophy by adapting the law of evolution to society, politics, language, psychology and morality are the main reasons why he is one of the most important figures of the nineteenth century evolution thought. Human; Its relationship with nature and other living species in which it is located, its distance from nature and its position among other living things, the origins of its organic, mental, moral and social qualities and the principles of change of these qualities have been one of the most important aspects of philosophical inquiry and intellectual activity from the early periods of the history of thought to the present day. represents one of the important and controversial universes. The position of man in nature and among other living things and the origin and change principles of the mentioned qualities are explained in every historical moment of thought, within the boundaries of the prevailing thinking and reasoning styles of that period.