Dağıtım şebekelerinde gerilim düşümü problemine çözüm önerileri: Balıkesir örneği
Solution suggestions to the voltage drop problem in distribution grids: Balıkesir case study
- Tez No: 755144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN İŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Enerji nakil hatlarında her geçen gün meydana gelen yük artışına bağlı olarak zaman içerisinde hatlardaki teknik kayıplar da artmaya başlamakta ve bu durum gerilim düşümlerine yol açmaktadır. Bunun neticesi olarak da nihai kullanıcının ihtiyaç duyduğu sabit gerilim seviyesi sağlanamamakta ve çeşitli problemler yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda enerji hattının yenilenmesi, ilave hat çekilmesi veya gerilim regülatörü kullanımı gibi çözüm yolları uygulanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Balıkesir ili, Erdek/Narlı-Marmara Adası – Saraylar Mevkii arasındaki elektrik dağıtım hattında meydana gelen gerilim düşümü problemi için çözüm önerileri getirilmiş ve bu öneriler maliyet ve uygunluk bakımından incelenmiştir. Sistemden alınan ölçümler ile sistemin Matlab/Simulink modeli oluşturulmuş ve bu değerler simülasyon ortamında elde edilerek modelin doğruluğu ortaya konmuştur. Devamında sistem modelinde en yüksek gerilim düşümü olan Saraylar Kök-1 hücresine gerilim regülatörü yerleştirilerek regülatör vasıtasıyla yük gerilimindeki gerilim yükselmesi ortaya konmuştur. Ayrıca sistemdeki denizaltı, havai hat ve deniz hattı ile beraber havai hattın yenilenmesi senaryoları da incelenmiştir. İncelenen senaryolar neticesinde hattaki Saraylar bölgesinde meydana gelen gerilim düşümü probleminin çözümü için en etkin yöntemin orta gerilim regülatörü kullanımı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in the load on the installed power transmission lines, the technical losses on the lines start to increase over time and this leads to voltage drops. As a result of this, the constant voltage level required by the end user cannot be provided and various problems are experienced. In such cases, solutions such as renewing the power line, installing an additional line or using a voltage regulator are applied. Within the scope of this thesis, solution proposals for the voltage drop problem occurred in the electricity distribution line between Erdek/Narlı-Marmara Island - Saraylar in Balıkesir province, and these proposals were examined in terms of cost and convenience. With the measurements taken from the system, the Matlab/Simulink model of the system was created and these values were obtained in the simulation environment and the accuracy of the model was demonstrated. Afterwards, a voltage regulator was placed in the Saraylar Kök-1 cell, which has the highest voltage drop in the system model, and the voltage increase in the load voltage was provided by means of the regulator. In addition, the scenarios for the renewal of the submarine line, overhead line and submarine line with overhead line in the system were also examined. As a result of the scenarios examined, it has been revealed that the most effective method for the solution of the voltage drop problem in the Saraylar region on the line is the use of medium voltage regulator.