Geopolimer bağlayıcı ve mikro fiber donatı ile stabilize edilen yüksek plastisiteli silt zeminin mekanik özellikleri
Mechanical properties of a high plasticity silty soil stabilized with geopolimeric binder and micro fiber ınclusion
  1. Tez No: 755184
  2. Yazar: KUTLUHAN KURUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ALPER KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan bu tez çalışması, kütlece %50 sodyum hidroksit ve %50 sodyum silikat bileşenlerinden oluşan aktivatörle aktive edilmiş C-Sınıfı uçucu kül, ve fiber donatı katkısı ile, yüksek plastisiteli siltli bir zeminin iyileştirilmesi esasına dayanmaktadır. Çalışma kapsamında 3 mm ve 12 mm uzunluğunda fiber donatı kullanılmıştır. Farklı fiber donatı uzunluk kombinasyonlarının alkali aktif C-sınıfı uçucu kül ile iyileştirilmiş, yüksek plastisiteli siltli bir zeminde eğilme ve kayma mukavemeti parametreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Tez çalışması üç kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar; (i) Yanıt Yüzey Yöntemi (YYY) ile maksimum serbest basınç dayanımı veren aktivatör ve uçucu kül bileşenlerinin optimum miktarlarının belirlenmesi, (ii) 3 mm ve 12 mm uzunluğundaki fiber donatıların farklı oranlarda geopolimer harca eklenmesi sureti ile donatı içeriğinin maksimum eğilme dayanımı ve tokluk parametreleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi, (iii) 3 mm ve 12 mm uzunluğundaki donatıların farklı oranlarda karıştırılması sonucu elde edilen donatı kombinasyonlarının geopolimer esaslı zemin harçlarının maksimum eğilme gerilmesi, tokluk, kayma mukavemeti parametreleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi aşamalarından oluşmaktadır. Çalışma kapsamında zemin tanımlama deneyleri, serbest basınç dayanımı, üç eksenli basınç dayanımı, üç nokta eğilme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda 3 mm ve 12 mm uzunluğundaki donatı kombinasyonlarının, yalnız 3 mm ya da yalnız 12 mm uzunluğundaki donatılara göre daha yüksek maksimum eğilme dayanımı ve kohezyon değeri verdiği görülmüştür. 12 mm uzunluğundaki donatılar kullanılarak iyileştirilen zeminlerin tokluk değerinin 3 mm uzunluğu ve farklı donatı kombinasyonlarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study is based on the improvement of a high plasticity silty soil with the addition of activator-activated C-Class fly ash, consisting of 50% sodium hydroxide and 50% sodium silicate components by mass, and fiber reinforcement. Fiber reinforcement with a length of 3 mm and 12 mm was used in the study. The effect of different fiber reinforcement length combinations on bending and shear strength parameters on a high plasticity silty soil improved with alkali active C-class fly ash was investigated. The thesis study consists of three parts. These parts are; (I) the response surface Method (YYY), which provides maximum unconfined compressive strength to determine the optimum amount of fly ash and activator components, (ii) 3 mm to 12 mm and a length of fiber reinforcement reinforcement mortar geopolimer by the addition of different proportions of the maximum flexural strength and toughness parameters effects on the determination of the content of (iii) 3 mm and 12 mm in length, obtained by mixing different proportions of combinations of equipment Donti geopolimer ground-based mortars, the maximum bending stress, toughness, it consists of the stages of studying the effects on shear strength parameters. Within the scope of the study, soil identification experiments, free compressive strength, three-axis compressive strength, three-point bending experiments were performed. As a result of the study, it was found that the combinations of 3 mm and 12 mm long reinforcement gave a higher maximum bending strength and cohesion value compared to only 3 mm or only 12 mm long reinforcement. It was observed that the toughness value of the floors improved by using 12 mm long reinforcement was higher than that of 3 mm length and different reinforcement combinations.