Otomotiv endüstrisinde kullanılan DD11 ve DD13 çelik levhaların robotik MAG kaynağında farklı kaynak parametrelerinin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
The effect of different welding parameters on microstructure and mechanical properties in robotic MAG welding of DD11 and DD13 steel plates used in automotive industry
- Tez No: 755223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada otomotiv endüstrisinde kullanımı yaygın olan DD11 ve DD13 düşük karbonlu çeliklerin robotik MAG kaynak yöntemi kullanılarak farklı kaynak parametrelerinde mikroyapı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Kaynaklı birleştirmelerde iki farklı gaz debisi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen birleştirmelerde kaynak amperi olarak 240A, 250A ve 270A, kaynak hızı olarak da 12mm/sn ve 16mm/sn kullanılmıştır. Belirtilen parametreler kullanılarak DD11 ve DD13 levhalar birbirleri ile birleştirilmiştir. Kaynaklı birleştirmeler gerçekleştirildikten sonra her bir parametreden 3 adet olacak şekilde çekme numunesi kesilmiştir. Gerçekleştirilen çekme testleri neticesinde en yüksek çekme dayanımı 12mm/sn kaynak hızına ve 250A kaynak akımına sahip 10 numaralı numunede (326Mpa), en düşük çekme dayanımının ise 16mm/sn kaynak hızına ve 250A kaynak akımına sahip 3 numaralı numunede (241Mpa) olduğu saptanmıştır. Bu çalışma neticesinde DD11 ve DD13 plakaların optimum kaynak parametreleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, microstructure and mechanical properties of DD11 and DD13 low carbon steels, which are widely used in the automotive industry, were investigated using robotic MAG welding method at different welding parameters. Two different gas flow rates are used in welded joints. 240A, 250A and 270A as welding amperes, 12mm/sec and 16mm/sec as welding speed were used in the joints performed. DD11 and DD13 boards were made, 3 tensile samples were cut from each parameter. As a result of the tensile test performed, it was determined that the highest tensile strength was found in sample 10 (326Mpa) with a welding speed of 12mm/sec and welding current of 250A, and the lowest tensile strength was found in sample Number 3 (241 Mpa) with a welding speed of 16mm/sec and a welding current of 250A. As a result of this study, optimum welding parameters of DD11 and DD13 plates were determined.