Okul yöneticilerinin teknolojik liderlik davranışları ile öğretmenlerin eğitim teknolojilerini kullanım düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the technology leadership behaviors of school principals and the levels of use of information technologies by teachers
  1. Tez No: 755222
  2. Yazar: YAHYA ALTUNKUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL OKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin teknolojik liderlik davranışları ile öğretmenlerin bilişim teknolojilerini kullanım düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Siirt il merkezinde yer alan 12 anaokulu (101 okulöncesi öğretmeni), 54 ilkokul (680 öğretmen), 39 ortaokul (835 öğretmeni), 25 lise (390 öğretmen) olmak üzere 130 okulda görev yapan toplam 2006 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Siirt il merkezindeki okullardan basit seçkisiz random yöntemi ile seçilen 8 anaokulu (35 okulöncesi öğretmeni), 20 ilkokul (145 sınıf öğretmeni), 15 ortaokul 116 (branş öğretmeni) ve 10 lisede (71 branş öğretmeni) görev yapan toplam 367 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Okul Müdürü Teknolojik Liderlik Davranış Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Bilişim Teknolojisi Kullanım Düzeylerini Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin veriler IBM SPSS 21.00 ve LISREL 8.80 istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistik, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hem okul yöneticilerinin teknolojik liderlik davranışlarına ilişkin algılarının hem de öğretmenlerin bilişim teknolojilerini kullanma düzeylerinin“katılıyorum ve yüksek”olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin teknolojik liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen algılarının yaşa, eğitim kademesine, okul müdürüyle çalışma süresine ve mesleki kıdeme göre; öğretmenlerin bilişim teknolojilerini kullanma düzeylerinin cinsiyete, yaşa, daha önce eğitim teknolojisi ile ilgili bir hizmet içi eğitim alma durumuna, eğitim kademesine, öğrenim durumuna ve mesleki kıdeme göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Bunun yanı sıra okul yöneticilerinin teknolojik liderlik davranışları ile öğretmenlerin bilişim teknolojilerini kullanma düzeyleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise okul yöneticilerinin teknolojik liderlik davranışlarının öğretmenlerin bilişim teknolojilerini kullanma düzeylerini anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between the technological leadership behaviors of school principals and the level of teachers' use of information technologies. The relational survey model has been used in the research. The population of this research consists of 2006 teachers working in 130 schools, 12 preschools (101 teachers), 54 primary schools (680 teachers), 39 secondary schools (835 teachers), 25 high schools (390 teachers) in the city center of Siirt during the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of a total of 367 teachers working in 8 preschools (35 preschool teachers), 20 primary schools (145 classroom teachers), 15 secondary schools 116 (branch teachers), and 10 high schools (71 branch teachers) selected by simple random method from schools in the city center of Siirt. In this research, the data has been collected through“School Principal Technological Leadership Behavior Scale (SPTLB-S)”and Scale for Determining Teachers' Levels of Information Technology Use“. The collected data related to the research has been analyzed via IBM SPSS 21.00 and LISREL 8.80 statistical package programs. In the analysis of the data, descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation, and regression analysis techniques have been used. As a result of the research, it has been determined that both the perceptions of school principals on technological leadership behaviors and the level of use of information technologies by teachers are rated as ”I agree/high" in general. According to the teachers' perceptions of the technological leadership behaviors of school administrators by age, education level, working time with the school principal and professional seniority; It has been observed that teachers' information technology usage levels differ significantly according to gender, age, the status of having previously received an in-service training related to educational technology, the level of education, the education status and professional seniority. In addition, it has been determined that there is a positive and moderately significant relationship between the technological leadership behaviors of school administrators and the level of teachers' use of information technologies. As a result of the regression analysis, it has been concluded that the technological leadership behaviors of the school administrators significantly predicted the level of use of information technologies by the teachers.