Investigation of adhesively-bonded joints for aerospace and automotive industries
Otomotiv ve havacılıkta kullanılan yapıştırmalı bağlantıların araştırılması
- Tez No: 755228
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek hızlı çarpışma etkisi altında farklı yapıştırma uzunluklarında meydana gelen etkinin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında tekli bindirme bağlantısı üzerine etki eden çarpışmanın statik mukavemet üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bindirme bağlantılarına özgü dinamik davranışın daha iyi anlaşılması için, bindirme bağlantıları üzerinde bir dizi statik yarı-statik deneyler yapılmıştır. Bu bağlamda karbon ve cam fiberden üretilmiş eklemler çekme ve eğme deneylerine tabi tutularak statik bağlantı davranışı hakkında bilgi edinilmiştir. Daha sonra balistik testlere başlarken, öncelikle temelde etkiye karşı benzer tepki göstermesi sebebiyle, kompozit eklemler üzerinde titreşim çalışması yürütülerek malzeme doğal frekansı ve ölçüm tekniği hakkında bilgi edinilmiştir. Balistik deneylerde havacılıkta kullanılan AF163-2K film yapıştırıcılar kullanılarak AL6061 alüminyum yapıştırma elemanları ile 15mm ve 25mm uzunluklu tekli bindirme bağlantıları oluşturulmuş numuneler üretildi. Hava basınçlı bir tüfek, özgün tasarımlı bir atış poligonuna konumlandırılarak lazer noktalama ile atışlar yapılmıştır. Tüfekten çıkarak hedefe giden kurşunlar, hızlı kamera ile görüntülenerek yaklaşık hızları tespit edilmiştir. Aynı zamanda Abaqus FEA programında modeller elde edilmiştir. Nümerik analiz ve deneylerden elde edilen sonuçlar ışığında bindirme uzunluğu üzerinde çarpışmanın meydana getirdiği mukavemet değişimi yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the effect of different bonding lengths under the effect of high-speed collision. Within the scope of the study, the effect of the collision on the single lap joint on the static strength was investigated. To gain a better understanding of the dynamic behavior specific to overlay joints, a series of quasi- static experiments have been performed on lap joints. In this context, carbon and glass fiber adherent joints were subjected to tensile and bending tests to obtain information about the static joint behavior. Then, while starting the ballistic tests, firstly, due to the similar reaction to the impact, vibration studies were carried out on the composite joints and information about the natural frequency of the material and the measurement technique was obtained. In the ballistic experiments, samples of AL6061 aluminum bonding elements with 15mm and 25mm length single lap joints were produced by using AF163-2K film adhesives used in aviation. An air-pressure rifle was positioned on a uniquely designed shooting range, and shots were made with the laser pointer. The bullets leaving the rifle and going to the target were recorded with a fast camera and their approximate speeds were determined. At the same time, models were obtained in the Abaqus FEA program. In the light of the results obtained from numerical analysis and experiments, the change in strength caused by the collision on the overlap length has been interpreted.