Normal ve sezaryen doğan bebeklerin bir yaşına kadar antropometrik ve nöromotor gelişimleri ile tıbbi bakıma ihtiyaç duyma gereksinimlerinin karşılaştırılması ve aile hekimlerinin bu süreçteki rollerinin değerlendirilmesi
Comparison of the anthropometric and neuromotor developments and the needs of medical care and the evaluation of the role of family doctors in this process in normal and cesarean section delivered babies up to their first age
  1. Tez No: 755229
  2. Yazar: NURİ ŞALK
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç : Bu çalışmada doğum yöntemlerine göre 1 yaşa kadar olan bebeklerin nöromotor , antropometrik , beslenme ve tıbbi bakıma ihtiyaç duyma ihtiyaçları arasındaki farklılıkların belirlenmesi amaçlandı. Yöntem : Kesitsel olan bu çalışmada 01.01.2019 ve 31.12.2019 tarihlerinde doğan ve 01.01.2020 ile 31.12.2020 tarihleri arasında 12 ayını dolduran çalışma kriterlerine uygun toplam 162 bebek ve anneleri ile çalışma yapılmıştır. Nöromotor değerlendirme, Gelişim İzleme Değerlendirme Rehberi'ne göre 6. ve 12. aylarda yapılmıştır. Antropometrik veriler bebeklerin 1, 3, 6, 9 ve 12 aylardaki izlem kayıtlarından alınmıştır. Beslenme ve tıbbi bakıma ilişkin veriler anketler , E-Nabız ve Medulla'dan derlenmiştir. Bulgular : Çalışmaya katılan annelerin sezaryen doğum yapma oranı %60,5'tur. Lise ve üstü eğitimi olan annelerin sezaryen doğum oranı normal doğuma göre daha yüksektir. 12. aya kadar anne sütü vermeye devam eden anne oranı %70,3'tür. Çalışma grubundaki bebeklerin beslenme durumlarının uygunluğu aylar geçtikçe bozulma göstermiş ve 12. ayda tüm bebeklerde %87,7'ye ulaşmıştır. Sezaryenle doğan bebeklerde beslenme özellikle ilk 6 ayda anlamlı olarak bozuktur. Sezaryen ile doğan çocukların baş çevresi ilk 6 ayda istatistiksel olarak daha ileride bulunmuştur. Sonuçlar : Doğum yöntemlerine göre karşılaştırıldığında nöromotor gelişim açısından bir fark tespit edilmemiştir. Antropometrik değerlendirmede ise baş çevresi normal doğan bebeklerde daha geri olarak tespit edilmiştir. Sezaryen doğum tercih eden anne sayısı artmıştır. Anahtar Kelimeler :Normal Doğum, Sezaryen Doğum, Aile Hekimliği, Nöromotor Gelişim, Antropometrik Gelişim,
Özet (Çeviri)
Aim : In this study ,It was aimed to determine the differences in infants up to 1 years as to their neuromotor, anthropometric, feeding and medical care needs according to the delivery ways. Methods : In this cross-sectional study, a total of 162 infants and their mothers who were born on 01.01.2019 and 31.12.2019 and completed 12 months between 01.01.2020 and 31.12.2020 were studied. Neuromotor evaluation was performed at 6 and 12 months according to the Developmental Monitoring and Evaluation Guide. Anthropometric data were obtained from the follow-up records of infants at 1, 3, 6, 9 and 12 months. Data on nutrition and medical care were compiled from questionnaires, E-Nabız and Medulla. Results : The rate of cesarean delivery of mothers participating in the study was 60.5%. Cesarean section rate of mothers with high school or higher education is higher than normal delivery. The rate of mothers continued to breastfeeding until 12 months is %70,3. The suitability of the nutritional status of the infants in the study group deteriorated over the months and reached %87,7 in all infants at 12 months. Nutrition in babies born by cesarean section is significantly impaired especially in the first 6 months. Head circumference of children born by cesarean section was statistically higher in the first 6 months. Conclusion : When compared according to delivery methods, no difference was found in terms of neuromotor development. In the anthropometric evaluation, the head circumference was found to be lower in normal vaginal borned babies. The number of mothers who prefer cesarean delivery has increased. Keywords : Normal Delivery, Cesarean Delivery, Family Medicine, Neuromotor Development, Anthropometric Development.