Predictive powertrain control
Tahmine dayalı güç aktarma sistemi kontrolü
  1. Tez No: 755241
  2. Yazar: UFUK LALEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÜSTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, verilen yol verilerine dayalı olarak öncelikle istenilen referans hıza bağlı kalınarak yakıt tüketimini en aza indirmek için optimum vitesi ve optimum pedal konumunu bulan tahmine dayalı güç aktarma sistemi kontrolörü tasarlamaktır. Kontrolör olarak model öngörülü kontrol (MPC) yöntemi kullanılmıştır. Dişli durumlarının ayrık yapısı nedeniyle algoritmanın optimizasyon çözücüsü olarak dinamik programlama (DP) yöntemi seçilmiştir. Tüm durumlar, çıkışlar ve girişler de buna bağlı olarak ayrıklaştırılmıştır. Bu tez kapsamında ayrıca otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlı (AMT) yani günümüzde yarı otomatik olarak isimlendirilen şanzımana sahip bir tır modelinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. AVL Cruise programında gerçekleştirilen bu araç modelinde şanzıman kontrolü çıkarılmış, kontrol MATLAB programı üzerinden MPC metodu ile sağlanmıştır. Ayrıca simülasyon TAHMİNE DAYALI GÜÇ AKTARMA SİSTEMİ KONTROLÜ xxiv ortamı olarak MATlAB/Simulink kullanılmıştır. AVL Cruise, modüller içeren özel bir kütüphane ile farklı güç aktarma organlarının modellenmesinin mümkün olduğu bir aktarma organı simülasyon yazılımıdır. Gerçeğe en yakın tesis modelini geliştirmek ve farklı sürüş döngüleriyle simüle etmek için kullanılmaktadır. MATlAB/Simulink, tesis modelini yani bu projede gerçeğe en yakın araç modelini bir şanzıman kontrol ünitesi (TCU) yazılımı ile test etmek için kullanılan yazılım programı seçilmiştir. Bu çalışmadaki tüm simülasyonlar, yazılımın koşturulması ve sonuçların incelenmesi için MATlAB/Simulink programı kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to design predictive powertrain controller that finds optimal gear and optimal pedal position to minimize the fuel consumption based on the given road data. Model predictive control (MPC) method is used as the controller. Dynamic programming (DP) method is selected as the optimization solver of the algorithm due to the discrete structure of the gear states. Within the scope of this thesis, it is also aimed to develop a truck model with automated manual transmission (AMT) gearbox that can be controlled via MATLAB. The simulation environment is AVL Cruise and MATLAB/ Simulink. AVL Cruise is a powertrain simulation program that allows users to model a variety of powertrains using a specific library of modules. It is used to create the plant model and test it out with various drive cycles. The plant model is evaluated using MATLAB/ Simulink via interface block in the AVL Cruise program and transmission control algorithm which is developed in MATLAB based on the model predictive control method.