Üstbilişe dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin üstbilişsel farkındalıkları ve başarıları üzerine etkisi
The effect of metacognitive teaching method on students' metacognitive awareness and achievement
  1. Tez No: 755271
  2. Yazar: MERVE NUR CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER MANDACI ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, üstbilişe dayalı öğretimin yedinci sınıf öğrencilerinin matematik dersinde çember ve daire konusundaki başarılarına ve üstbilişsel farkındalıklarına etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında İç Anadolu Bölgesinde iki devlet okulunda öğrenim gören yedinci sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Öğrencilerin başarılarını ve farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla; Bilişötesi Farkındalık Envanteri, Başarı Testi, Etkinlik Kâğıtları ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme gibi veri toplama araçları kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS programı ile nitel veriler tematik kodlama ve gruplama ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda üstbilişe dayalı öğretimin öğrencilerin başarıları ve farkındalıklarını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenme ortamlarında üstbilişi destekleyen yöntem ve uygulamalara yer verilmesinin öğrencilerin; başarılarında, kendini izleme, planlama, öz değerlendirme ve işbirlikli öğrenme beceri ve motivasyonlarına ilişkin farkındalıklarında olumlu yönde etkisi olduğu düşüncesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of metacognition-based teaching on seventh grade students' achievement and metacognitive awareness of circles in mathematics course. Mixed research method was used in the study. The research was conducted with seventh grade students studying in two public schools in Central Anatolia Region in the 2020-2021 academic year. To determine students' achievement and awareness levels, data collection tools such as Metacognitive Awareness Inventory, Achievement Test, Activity Sheets and Semi-Structured Interview were used. Quantitative data were analyzed with SPSS software and qualitative data were analyzed with thematic coding and grouping. As a result of the study, it was concluded that metacognition-based teaching increased students' achievement and awareness. It was concluded that including methods and practices that support metacognition in learning environments has a positive effect on students' achievement, awareness of self-monitoring, planning, self-evaluation and cooperative learning skills and motivation.