The effect of task-based language teaching on EFL learners' writing motivation in different learning environments
Görev temelli öğretim yönteminin farklı sınıf ortamlarında yabancı dil öğrenen öğrencilerin yazma motivasyonlarına etkisi
- Tez No: 755272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM KEŞLİ DOLLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mevcut çalışma, görev temelli dil öğretiminin farklı sınıf ortamlarında İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma motivasyonları üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmaya Türkiye'deki bir devlet üniversitesinden 30 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların 15'i çevrimiçi yazma dersleri alırken, diğer 15'i yüz yüze yazma dersleri almıştır. Her iki grup da 5 hafta süren aynı müdahale sürecini yaşamıştır. Süreç, öğrencilerin seviyelerine ve görev temelli dil öğretimi yaklaşımının ilkelerine göre tasarlanmış paragraf yazma görevlerinden oluşmuştur. Nicel veriler, her iki gruptaki katılımcılara hem ön hem de son test olarak Akademik Yazma Motivasyon Anketi (AWMQ) uygulanarak toplanmıştır. Ayrıca, dil derslerindeki performanslarına göre seçilen 6 katılımcı ile nitel veri toplamak için iki açık uçlu soru üzerinde görüşülmüştür. Nicel verilerin bulguları, her iki grupta da öğrencilerin yazma motivasyon seviyelerinde büyük ölçüde bir farklılık göstermemesine rağmen, nitel veriler öğrencilerin akademik yazma derslerindeki bu uygulamaları motive edici ve yararlı olarak değerlendirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the effects of task-based language teaching on EFL learners' writing motivation in different learning environments. 30 university students from a state university in Turkey participated in the study. 15 of the participants had their writing classes online whereas the other 15 had face-to-face writing classes. Both groups experienced the same treatment process which lasted 5 weeks. The process was comprised of paragraph writing tasks designed according to learners' levels and the principles of the TBLT approach. The quantitative data was gathered by administering Academic Writing Motivation Questionnaire (AWMQ) to participants in both groups as both pre and post-tests. Also, 6 of the participants, chosen based on their performances in language classes, were interviewed with two open-ended questions to gather qualitative data. Although the findings of quantitative data showed no significant difference in learners' writing motivation levels in both groups, the qualitative data indicated that students regarded the treatment period as motivating and beneficial.