Gruplarla sosyal hizmetin ergenlerin kural dışı davranış eğilimi düzeyine etkisi
The impact of social work with groups on adolescents' tendency towards delinquent behavior
- Tez No: 755292
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ergenlik dönemindeki kural dışı davranışlarla ilişkilendirilen çoklu risk faktörleri bulunmaktadır. Okul ortamında gerçekleştirdikleri kural dışı davranışlar ergenlerin yaşamlarının geri kalanını etkileyebilecek yaptırımlarla karşılaşmalarına neden olmaktadır. Gruplarla sosyal hizmet uygulaması davranış alternatifleri, davranış tercihleri ve davranışların olası sonuçları hakkında iç görü kazandırmaya ve davranış değişikliği yapma konusunda bireyi güçlendirmeye yardımcı olan bir müdahale yöntemidir. Bu araştırmanın amacı gruplarla sosyal hizmet uygulamasının ergenlerin okul ortamlarındaki kural dışı davranış eğilimi düzeylerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırma ön-test- son-test kontrol gruplu eşleştirilmiş seçkisiz desene dayalı olarak gerçekleştirilen deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Sonuçlar gruplarla sosyal hizmet uygulamasına katılan ergenlerin kural dışı davranış eğilimi düzeylerinin uygulamaya katılmayanlara kıyasla daha düşük olduğunu göstermektedir. Uygulama sonunda deney grubunun kural dışı davranış eğiliminde bir düşüş meydana gelmiştir. Deney grubunda meydana gelen bu farklılığın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görülmüştür. Regresyon analizinden elde edilen sonuçlar gruplarla sosyal hizmet uygulamasına katılımın kural dışı davranış eğilimini istatistiksel olarak anlamlı ve azaltıcı yönde etkilediğini göstermektedir. Deney grubunun son değerlendirmeleri davranış değişikliği gerçekleştirdiklerini destekler niteliktedir. Kontrol grubunun kural dışı davranış eğilimi düzeyinde anlamlı bir farklılık yoktur. Uygulama sonunda gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmese de, deney grubuna olumlu etkileri nedeniyle gruplarla sosyal hizmet uygulamasının koruyucu-önleyici, güçlendirici niteliklere sahip bir metot olarak Türkiye'deki okul disiplin cezalarına dikkate değer bir alternatif olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are multiple risk factors associated with delinquent behaviour in adolescence. The delinquent behaviours they perform in the school environment cause adolescents to face sanctions that can affect the rest of their lives. Social work practice with groups is an intervention method that helps to gain insight into behaviour alternatives, behaviour preferences and possible consequences of behaviour and empower the individual to make behaviour change. This study aims to determine the effect of social work practice with groups on adolescents' tendency towards delinquent behaviour in the school environment. This study is planned as an experimental study based on random assignment with matching with a pre-test post-test control group. The results indicated that the adolescents participating in social work practice with groups have a lower tendency towards delinquent behaviour than those who do not participate in the practice. At the end of the practice, it was observed that there was a decrease in the tendency of delinquent behaviour in the experimental group. This difference in the experimental group is statistically significant. The results obtained from the regression analysis indicated that participation in social work practice with groups has a statistically significant and decreasing effect on the tendency towards delinquent behaviour. The last evaluations of the experimental group support that they have made a behavioural change. There is no significant difference in the level of delinquent behaviour tendency of the control group. Although the end of the research there is no significant difference between the groups, due to its positive effects on the experimental group, emphasized that social work practice with groups can be a remarkable alternative to school disciplinary punishments in Turkey as a method with protective-preventive and empowering qualities.