COVID-19 salgını döneminde dijital alışveriş platformlarının performanslarının AHP temelli MAIRCAmodeliyle belirlenmesi
Determining the performance of digital shopping platforms through AHP-Based MAIRCA modelduring the COVID-19 outbreak
  1. Tez No: 755330
  2. Yazar: YÜKSEL ERDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
COVID-19 hastalığının ortaya çıkması ile birlikte insanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için daha dikkatli ve seçici olmaya başlamışlardır. İnsanların hayatlarında önemli bir yere sahip olan internet, salgın döneminde daha da önemli bir hale gelmiştir. Salgın korkusu ile birlikte insanlar alışverişlerini e-ticaret siteleri aracılığıyla yapmayı artırmışlardır. Bu çalışmada COVID-19 salgını ile birlikte kullanım oranlarında artış olan dijital alışveriş platformlarında tüketicilerin önem verdiği faktörler saptanarak bu faktörler AHP yöntemi kullanılarak önem derecesine göre sıralanmıştır. Sonra dijital alışveriş platformlarının belirlenen faktörlere göre salgın dönemindeki performansları MAIRCA modeliyle ölçülmüş ve sonuç olarak dijital alışveriş platformlarının salgın dönemindeki performansları belirlenmiştir. Veri toplamak için anket yöntemi kullanılmış olup toplamda 329 kişinin verileri değerlendirmeye alınmıştır. Analizler sonucunda alışveriş platformlarında tüketicilerin ürünlerin uygun fiyatlı olmasına, ürünün kaliteli olmasına, indirimlere, ürün çeşitliliğine ve ürünün ücretsiz teslim edilmesine önem verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca salgın döneminde tüketicilerin Trendyol ve Hepsiburada sitelerinin performanslarını daha çok beğendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the COVID-19 disease, people have started to be more careful and selective in continuing their lives. The internet, which has an important place in people's lives, has become even more critical during the epidemic. With the fear of the epidemic, people have increased their shopping through e-commerce sites. In this study, the factors that consumers attach importance to in digital shopping platforms, which have increased in usage rates with the COVID-19 epidemic, were determined and these factors were ranked according to their importance using the AHP method. Then, the performance of digital shopping platforms during the epidemic period was measured with the MAIRCA model according to the factors determined; as a result, the performance of digital shopping platforms during the epidemic period was determined. The questionnaire method was used to collect data, and the data of 329 people in total were evaluated. As a result of the analysis, it was concluded that consumers on shopping platforms attach importance to the affordable price of the products, the quality of the product, discounts, product variety, and free delivery of the product. In addition, it was concluded that consumers liked the performance of Trendyol and Hepsiburada sites more during the epidemic period.