Psikolojik sahiplenmenin işe tutkunluk üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on determining the effect of psychological ownership on work engagement
  1. Tez No: 755329
  2. Yazar: ESMA SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİRE DERYA ERGUN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı psikolojik sahiplenmenin işe tutkunluk üzerindeki etkisini belirlemektir. Geçmişten günümüze değişen yaşam koşulları ve artan rekabet sonucunda örgütler sürekliliklerini korumak için işini severek yapan işe tutkun işgörenlere ihtiyaç duymaktadırlar. İşe tutkunluk; işgörenlerin yaptıkları işe en yüksek performans ile kendilerini vermeleri olarak tanımlanabilmektedir. İşe tutkunluk; dinçlik, adanmışlık ve yoğunlaşma olmak üzere üç boyuttan oluşmaktadır. Psikolojik sahiplenme; mülkiyet sahibi olmakla ilgili yasal veya yasal olmayan hakların bulunmadığı şartlarda yaşanan sahiplenme duygusu şeklinde tanımlanabilmektedir. Psikolojik sahiplenme; bölgecilik, öz yeterlilik, hesap verebilirlik, ait olma duygusu ve öz kimlik olmak üzere beş boyuttan oluşmaktadır. Psikolojik sahiplenme, işgörenlerin örgüte olan bağlılığını ve örgüt başarısını etkileyecek önemli kavramlardan birisidir. Bu açıdan bakıldığında psikolojik sahiplenmenin işe tutkunluk üzerindeki etkisini belirlemenin örgütler açısından önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada kapsamlı bir literatür taraması yapılarak psikolojik sahiplenme ve işe tutkunluk kavramları ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmı Kütahya ilinde kamu ve özel sektörde çalışan 400 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Korelasyon ve regresyon analizleri uygulanarak değişkenler arasındaki etki belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda psikolojik sahiplenmenin işe tutkunluk üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of psychological ownership on job engagement. As a result of the changing living conditions and increasing competition from the past to the present, organizations need passionate employees who love their jobs in order to maintain their continuity. Passion for work; It can be defined as the fact that employees give themselves to their work with the highest performance. Passion for work; It consists of three dimensions: vigor, dedication, and concentration. Psychological ownership; It can be defined as the feeling of ownership experienced in the absence of legal or illegal rights to own property. Psychological ownership; It consists of five dimensions: regionalism, self-efficacy, accountability, sense of belonging, and self-identity. Psychological ownership is one of the important concepts that will affect the commitment of the employees to the organization and the success of the organization. From this point of view, the importance of determining the effect of psychological ownership on job engagement becomes evident for organizations. In this study, a comprehensive literature review was made and theoretical information about the concepts of psychological ownership and work engagement was given. The application part of the study was carried out on 400 participants working in the public and private sectors operating in the province of Kütahya. The effect between the variables was determined by applying correlation and regression analyzes. As a result of the analysis, it was determined that psychological ownership has a positive and significant effect on work engagement.