Semantik analiz yöntemi açısından Kur'an-ı Kerim'de iffet kavramı
The concept of chastity in the Qur'an in terms of semantic analysis method
  1. Tez No: 755348
  2. Yazar: MÜNEVVER ASSUN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İffet, helal olmayan şeylerden uzak durmak, dilencilikten kaçınmak, yetimin malına tenezzül etmemek, nefsin cinsel baskısına karşı nefsini muhafaza etmek demektir. Istılahta ise; bir kimsenin dinin belirlediği sınırlara dikkat edip, ayıp ve günah sayılan durumlardan uzak durması, şehvetin etkisi karşısında nefsini kontrol edebilmesi yeme içme ve cinsi arzu konusunda ölçülü olmasına denir. Kur'an'ı Kerim'de dört yerde, yaptığımız tanıma uygun olarak geçtiği görülmektedir. Biz de bu çalışmamızda“iffet”kavramının semantik analizini yaparak, diyakronik yöntemle ele alacağız. Bu sayede kavramın cahiliye şiirlerindeki anlamından başlayıp günümüze kadar geçirdiği anlam değişimlerini inceleyeceğiz. Günümüzde iffet kavramının anlamında bir daralma olduğu ve sadece cinsellikte haramdan uzak durma manasında kullanıldığını görmekteyiz. Oysa Kur'an'ı Kerim'de dilenmekten kaçınma, yetimin malına tenezzül etmeme anlamında da kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda iffetin, kişinin hayatının iki yönünü oluşturan maddi ve manevi boyutunu içine alan geniş bir kavram olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chastity means staying away from things that are not halal, avoiding begging, not condescending to the property of orphans, and protecting one's self against sexual pressure. In the occupation; It is called being moderate in terms of eating, drinking and sexual desire, to pay attention to the limits set by religion, to stay away from situations that are considered shameful and sinful, to control one's self against the influence of lust. It is seen that it is mentioned in four places in the Qur'an in accordance with our definition. In this study, we will make a semantic analysis of the concept of“chastity”and discuss it with a diachronic method. In this way, we will examine the meaning changes of the concept, starting from the meaning of the jahiliyyah poems until today. Today, we see that there is a narrowing in the meaning of the concept of chastity and it is only used in the sense of staying away from haram in sexuality. However, in the Qur'an, it is also used in the sense of avoiding begging and not condescending to the property of an orphan. In this study, it has been determined that chastity is a broad concept that includes the material and spiritual dimensions that make up the two aspects of one's life.