Muslihuddin Muhammed b. Selâhaddîn el-Lârî ve Şerhu'ş-Şemâili'n-Nebeviyye adlı eserinin tahkiki
Muslihuddin Mohamad İbn Selâhaddîn al Lari and his book named Sharh al Shamail al Nabawiyyah
  1. Tez No: 755347
  2. Yazar: ORWAH ABDELGHANI AHMAD AL TAMIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 551
Özet
İslam dünyasında Hz. Peygamber'in söz ve fiillerinin yanı sıra fiziki özellikleri ve beşeri yönü de derinlemesine işlenmiştir. Başta et-Tirmizî olmak üzere birçok İslam alimi tarafından konu hakkında eserler kaleme alınmış, Şemâil-i Nebi adı altında azımsanmayacak sayıda metin, şerh ve haşiye türünden kapsamlı bir literatür doğmuştur. Bu çalışmada alanın önemli eserlerinden olan et-Tirmizî'nin eş-Şemâil adlı eserine şerh yazan Muslihuddin el-Lârî'nin haşiyesinin tahkik edilerek ilim dünyasına kazandırılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda eserin el yazmaları, kütüphane ve dijital veri tabanları taranarak elde edilmiş ve orijinale yakınlığı, okunabilirliği ve uyumu açısından tahkikte baz alınabilecek yazma nüshalar tespit edilmiştir. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde yazarın hayatı ve yaşadığı dönemin siyasi, ilmî ve kültürel tarihine değinilmiştir. Bu kapsamda yazarın ilmî şahsiyeti ve eserin yazara aidiyetine dair görüşler aktarılmıştır. İkinci bölümde Şemâil türü eserlerin kısa tarihçesi verilmiş ardından da el-Lârî'nin söz konusu eseri; içerik, kaynak, yöntem, etkileşim ve literatürdeki konum açısından incelenmiştir. Ayrıca tahkikte esas alınan nüshalar hakkında bilgi verilmiş ve takip edilen yöntem okuyucuyla paylaşılmıştır. Bu çerçevede mevcut nüshalaradan yazarın nüshasına tarih ve benzerlik açısından en yakın olduğu tespit edilen nüsha asıl nüsha olarak baz alınmış diğer nüshalardan gerekli bilgiler alınarak orijinal nüshaya en yakın metnin ortaya konulması amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde ise yazma nüshalardan yola çıkılarak hazırlanan eserin tahkikli metni verilmiştir. Çalışma sürecinde elde edilen bilgi ve bulgular sonuç kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the Islamic world, Mr. In addition to the words and actions of the Prophet, his physical characteristics and human aspects are also covered in depth. Works on the subject have been written by many Islamic scholars, especially by et-Tirmidhi, and a comprehensive literature has emerged under the name of Şemâil-i Nebi with a substantial number of texts, annotations and annotations. In this study, it is aimed to analyze the annotation of Muslihuddin al-Lârî, who wrote an annotation to et-Tirmizî's work named as-Şemâil, which is one of the important works of the field, and to bring it to the world of science. In this context, the manuscripts of the work were obtained by scanning the library and digital databases and the manuscripts that could be taken as a basis for the investigation were determined in terms of their closeness to the original, readability and harmony. The study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction part, information about the purpose, method and sources of the study is given. In the first chapter, the author's life and the political, scientific and cultural history of the period in which he lived are mentioned. In this context, opinions about the scientific personality of the author and the belonging of the work to the author have been conveyed. In the second part, a brief history of the works of the Şemail type is given, and then the aforementioned work of al-Lârî; analyzed in terms of content, source, method, interaction and position in the literature. In addition, information was given about the copies that were taken as a basis in the investigation and the method followed was shared with the reader. In this framework, it is aimed to reveal the text closest to the original copy by taking the necessary information from the other copies, which was determined as the original copy, which was determined to be the closest in terms of date and similarity to the author's copy among the existing copies. In the third chapter, the verified text of the work, which was prepared on the basis of manuscripts, is given. The new information and findings obtained during the study are presented in the conclusion part.