Erdinç Çelikkol'un hayatı, şahsiyeti, sanatı ve Türk Din Mûsikîsine katkıları
Erdinç Çelikkol's life, personality, art and his contributions to Turkish Religions Music
  1. Tez No: 755356
  2. Yazar: ALİ BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ZİNNUR KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bursa'da Türk mûsikîsi denilince ilk akla gelen kişilerden biri Erdinç Çelikkol'dur. O, sanatı, şefliği ve bestekârlığı ile Türk mûsikîsine hizmet etmiştir. Yetiştirdiği öğrenciler, kaleme aldığı eserleriyle hâlâ hizmet etmeye devam etmektedir. Farklı formlarda eserleri bulunmakla birlikte dinî mûsikî eserleri lâ dinî mûsikî eserleri kadar değer görmemiştir. Erdinç Çelikkol'un hayatı, şahsiyeti, sanatı ve dinî mûsikî bestelerini içeren bu çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Ekler kısmında dinî mûsikî eserlerine ve çeşitli fotoğraflarına yer verilmiştir. Bu çalışma ile Erdinç Çelikkol'u en doğru şekilde ve bütüncül olarak tanımayı; sanata olan bakış açısını ve ilahi formundaki bestelerini ortaya çıkarmayı hedeflemiş olduk. Sanatçının toplamda 411, TRT repertuarında 345 tane bestesi olması bestekârlıktaki maharetini ortaya koymuş fakat besteleri ve bestekârlığı hak ettiği değerin çok altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Erdinç Çelikkol is one of the first people to come to mind when Turkish music is mentioned in Bursa. He served Turkish Music with his art, conducting and composition. The students he trained still continue to serve with the works he wrote. Although there are works in different forms, Religious Music works have not been valued as much as religious music works. This study, which includes Erdinç Çelikkol's life, personality, art and religious music compositions, consists of an introduction and three parts. In the appendices, his religious music works and various photographs are included. With this study, to get to know Erdinç Çelikkol in the most accurate and holistic way; We aimed to reveal his perspective on art and his compositions in the form of hymns. The fact that the artist has 411 compositions in total and 345 compositions in the TRT repertoire demonstrates his composing skills, but his compositions and composition are far below the value they deserve.