Yukarı Dicle havzası neolitik dönem insan-hayvan-çevre ilişkisi: Antrozoolojik bir bakış
Human-animal-environment interaction in the neolithic upper Tigris basin: An anthrozoological perspective
  1. Tez No: 755355
  2. Yazar: MUHAMMED EYYUB DALAR
  3. Danışmanlar: DR. HATİCE TOSYAGÜLÜ ÇELİK, DOÇ. DR. ABU BAKAR SIDDIQ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Yukarı Dicle Havzası'nın Neolitik yerleşimleri, tarihöncesi insan-hayvan ve çevre ilişkileri hakkında oldukça önemli veriler sunmaktadır. Havzada, günümüze kadar 12 farklı yerleşim yerinde yapılan zooarkeolojik çalışmaların sonucunda, yaklaşık 124.000 küsur hayvan kemiği kalıntısı açığa çıkartılarak incelenmiştir. Hayvan kemiklerinin yanı sıra, dönemin çevresel koşullarının anlaşılmasını sağlayan botanik kalıntılar, sosyal organizasyonlarını gösteren konut yapıları, avcılık faktörlerine ilişkin taş alet endüstrileri ve inanç biçimlerini gösteren sembolik ürünler de bulunmaktadır. Bütün bu bulgular, Yukarı Dicle Havzası'nın Neolitik kültürü başta olmak üzere, Batı Asya'nın tarihöncesi insan-hayvan ve çevre ilişkilerinin anlaşılmasında önemli katkılar sağlayabilecek nitelikte veriler sunmaktadır. Ayrıca antroozolojik veriler, günümüzün pastoral ve agro-pastoral toplulukların insan-hayvan ilişkilerinin gelişimi doğrultusunda, Yukarı Dicle Havzası Neolitik topluluklarının hayvanlarla olan ilişkilerine ışık tutarak, etno-zooarkeolojik bir değerlendirme yapabilmemize imkân sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Neolithic settlements of the Upper Tigris Basin provide very important data on prehistoric human-animal and environmental relations. Zooarchaeological studies carried out in 12 different settlements in the basin until today have been examined by uncovering approximately 124.000-odd animal bone remains. In addition to animal bones, there are also botanical remains that provide an understanding of the environmental conditions of the period, housing structures showing their social organizations, stone tool industries related to the hunting factors and symbolic products showing the forms of belief. All findings provide data that can contribute significantly to the understanding of the prehistoric human-animal and environmental relations of Western Asia, especially the Neolithic Culture of the Upper Tigris Basin. In addition, Anthrozoological data enable us to make an ethno-zooarchaeological assessment by shedding light on the relations of Neolithic communities with animals in the Upper Tigris Basin, in line with the development of human-animal relations of today's pastoral and agro-pastoral communities.