Engeli olan sporcuların beden eğitimi öğretmenliği iş toplumsallaşmasının incelenmesi
Examining the work socialization of athletes with disabilities through physical education teaching
- Tez No: 755370
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı ülkemizde bulunan engelli olan beden eğitimi öğretmenlerinin spora başladıktan sonra kendi kariyerlerini yönlendirmeleri ve bu yönlendirme sürecinde iş toplumsallaşmasına bağlı olarak kültürleşme, mesleki toplumsallaşma ve örgütsel toplumsallaşma dönemlerinde yaşadıklarının kariyerleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma ülkemizde özellikle son yıllarda artan engeli olan sporcuların, elde ettiği başarılar ve bu başarılara bağlı olarak engeli olan sporcuların üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde girerek kendilerine bu alanda kariyer yapma olanağını sağlarken iş toplumsallaşmasının etkisini incelemek amacıyla yapılacaktır. Bu çalışma nitel bir çalışmadır. Katılımcıların, bazısı engeli olan bireyler olup antrenörlük fakültelerinde ya da spor yöneticiliği bölümünde okuyup mezun olan ya da beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde ikinci anadal yapmış kişilerden oluşmaktadır. Bu bireyler Avrupa, Dünya ve Olimpiyat oyunlarında dereceye girmiş kişilerdir. Katılımcıların tamamı beden eğitimi öğretmenliği yapmaktadırlar. Veriler yapılandırılmış görüşmeler yolu ile toplanacaktır. Araştırmanın sonucunda engeli olan sporcuların kariyer yolculuğunda İş toplumsallaşmalarına Kültürleşme, Mesleki Toplumsallaşma ve Örgütsel Toplumsallaşmanın etkisinin nasıl yansıdığı ortaya konmaya çalışılacaktır. Böylece literatüre engeli olan bireylerin beden eğitimi öğretmenliğinde iş toplumsallaşmalarına dair bilgi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine how the career orientation of physical education teachers with disabilities in Turkey and their work socialization-related experiences during the acculturation, occupational socialization, and organizational socialization periods during this orientation affect their careers. This study is going to be conducted in order to review the achievements of athletes with disabilities, whose number has been increasing in recent years in Turkey, and the impact of Work Socialization as athletes with disabilities, based on said achievements, enroll in the Physical Education and Sports Departments of universities and find the opportunity to build careers in this field. This study is qualitative in nature. Some of the participants have disabilities and they are graduates of Coaching Faculties or sports management departments, or they double majored in the physical education and sports teaching department. These individuals have ranked high European, World, and Olympic games. All participants are teaching physical education. The data is going to be collected through structured interviews. The objective is to exhibit, by the end of the study, how the impact of Acculturation, Occupational Socialization, and Organizational Socialization is reflected on the Work Socialization of athletes with disabilities during their career journeys. Thus, the literature will be provided with information on the work socialization of people with disabilities in physical education teaching.