Emevîler ile ilgili olumsuz algının oluşmasında etkili olan faktörlerin değerlendirilmesi
The evaluation of the factors affecting the negative perception of the Umayyads
- Tez No: 755400
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Emevîler, öncesinde bulunan Dört Halife Dönemi ve kendi ardılları olan Abbâsîler arasındaki dönemin ve bu süre zarfında İslam Devleti'nin idareciliğini üstlenen hanedanın adıdır. Bu dönemde meydana gelen siyasi, dini ve sosyal yönüyle ön plana çıkan hadiseler ise İslam Tarihi içerisinde yer alan en önemli hadiseleri arasında yer almaktadır. İktidara geliş süreçleri, yönetim anlayışları, dönem içerisinde meydana gelen siyasi ve sosyal hadiseler ve devlet idarecilerinin din ile olan münasebetleri gibi pek çok konuda Emevîler, geniş bir incelemeye tabi tutulmuşlardır. Dolayısıyla klasik tarih kaynaklarından modern dönem çalışmalarına kadar dönem hakkında bilgi sunan geniş bir literatür mevcuttur. Bunun yanı sıra dönem hakkında malumat sunan veya değerlendirmelerde bulunan yazılı malzemenin önemli bir bölümünde ise yukarıda zikredilen etmenlerden yola çıkarak Emevîler dönemi ve hanedanına yönelik olumsuz bir kanaatin ve temsilin söz konusu olduğu görülmektedir. Diğer Müslüman hanedanlar ve dönemler hakkında benzeri bir tavrın olmaması ise, mevzubahis kanaatin oluşmasında etkili olan unsurların tekrar ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada Emevîler hakkında mevcut olan tarih yazımı ve bununla ilişkili olarak meydana gelen olumsuz algının değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu algı ve kanaatin oluşmasında etkili olan tarihi hadiseler ve olgular ait oldukları tarihsel bağlam ile beraber sebep-sonuç ilişkisi kurularak incelenecektir. Dolayısıyla tarih metodolojisi açısından Emevîler hakkında var olan kaynak müktesebatı ve bunlar üzerinden yapılan değerlendirmelerle oluşan tarih algısının sorgulamasının yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Umayyads are the name of the period between the Rashidun Caliphs Period and their successors, the Abbasids, and the dynasty that undertook the administration of the Islamic State during this time. The political, religious and social events that took place in this period are among the most important events in the history of Islam. Umayyads were subjected to a wide study in many subjects such as their coming to Caliphate, their understanding of administration, the political and social events that took place during the period, and the relations of state administrators with religion. Therefore, there is a large literature presenting information about the period, from classical historical sources to studies of the modern period. In addition, in a significant part of the written material that provides information or evaluations about the period, it is seen that there is a negative opinion and representation towards the Umayyad period and dynasty, based on the factors mentioned above. The absence of a similar attitude about other Muslim dynasties and periods, necessitates reconsidering the factors that were effective in the formation of the said opinion. In this study, the existing historiography about the Umayyads and the negative perception that occurred in relation to it will be evaluated. The historical events and phenomena that are effective in the formation of this perception and opinion will be examined together with the historical context they belong to, by establishing a cause-effect relationship. Therefore, in terms of historical methodology, it is aimed to question the existing source acquis about the Umayyads and the perception of history formed by the evaluations made on them.