Strategic processing of second language readers: Reading multiple academic texts in digital environments
İkinci dil okuyucularının stratejik işlemlemesi: Dijital ortamlarda birden fazla akademik metin okuma
  1. Tez No: 755399
  2. Yazar: BURCU DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kullanılabilir bilgi miktarındaki çarpıcı artışla birlikte, dijital ortamlardaki bilgileri birden çok metin üzerinden araştırmak ve okumak, günümüz öğrencilerin rutinlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ancak, ikinci dil öğrencileri ve akademik okuma açısından büyük ölçüde göz ardı edilmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, ikinci dil okuyucuları tarafından hangi çoklu metin okuma stratejilerinin uygulandığını ve dijital ortamlarda çoklu metinlerle uğraşırken stratejik işlememleme ile okuduğunu anlama arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Ayrıca görev odaklı gezinme ve çoklu metin anlama arasındaki ilişkiyi de araştırır. Araştırmaya İstanbul, Türkiye'de kar amacı gütmeyen, özel (vakıf) bir üniversitede İngilizce Öğretmenliği lisans programına kayıtlı kırk dokuz öğrenci katılmıştır. Verilerin toplanmasında nicel ve nitel verilerin bir arada toplandığı yakınsak karma yöntem deseni kullanılmıştır. Nicel aşamada betimsel ve ilişkisel araştırma desenleri kullanılmıştır. Nitel aşamada, navigasyon sırasında stratejileri hakkında derinlemesine bilgi almak için bire bir öğrenci görüşmeleri yapıldı. Okuyucuların çoklu belge okuma stratejileri, okuyucuların web erişiminin ekran kaydı ve dijital hareket verilerinin yönlendirdiği sözlü görüşmelerle ortaya konmuştur. Keşfedilen stratejiler, Afflerbach ve Cho'nun (2009) yapıcı duyarlı okuma modeli kullanılarak kategorize edildi. İkinci dil okuyucuların çoklu metin anlamaları, araştırma görevine uygun olarak araştırmacı tarafından tasarlanan çoktan seçmeli bir test ile ölçülmüştür. Son olarak, katılımcıların görev odaklı dijital ortamlarda gezinmeleri, dijital hareket verileriyle belirlenen hem“metin ziyaret sayıları”hem de“ziyaret edilen metinlerde geçirilen süre”ile ölçülmüştür. Çoklu metin anlama stratejileri, yani önemli bilgileri belirleme ve öğrenme, izleme ve değerlendirme, okuduğunu anlama ile ilgili bulunmuştur. Benzer şekilde, görev odaklı gezinme ölçümlerinin de okuduğunu anlama ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, üniversite öğrencilerine, ikinci bir dilde birden fazla akademik metin okurken stratejilerin kullanımı ve görev odaklı olma konusunda eğitim ve uygulama açısından pedagojik çıkarımlar sağlar.
Özet (Çeviri)
With the dramatic increase in the amount of information accessible to use, researching and reading the information in digital environments across multiple texts has become an integral part of today's student lives. However, it has largely been overlooked in terms of academic reading and students learning English as a second language. Therefore, this study investigates what multiple text reading strategies are employed by second language readers and the relationship between strategic processing and reading comprehension in dealing with multiple texts in digital environments. It also explores the relationship between task-relevant navigation and multiple text comprehension. Forty-nine students enrolled in the bachelor's program in English Language Teaching at a non-profit, private (foundation) university in Istanbul, Turkey, participated in the study. The convergent mixed methods design in which quantitative and qualitative data are collected concurrently was employed to collect the data. In the quantitative phase, descriptive and correlational research designs were employed. In the qualitative phase, one-to-one student interviews were administered to get in-depth details about their strategies during navigation. Readers' multiple text reading strategies were revealed by verbal interviews which were prompted by the screen record and log data of readers' web access. Explored strategies were categorized by using the model of constructively responsive reading by Afflerbach and Cho (2009). Multiple text comprehension of L2 readers was measured by a multiple-choice test designed by the researcher in line with the research task. Lastly, participants' task-relevant navigation was measured by both“the visit score to articles”and“the time spent on articles”which were identified by the log data of their web access. It was found that strategies of multiple text comprehension, namely“identifying and learning important information,”“monitoring,”and“evaluating,”were correlated with reading comprehension. Measures of task relevance, in a similar sense, were found to be correlated with reading comprehension. This study provides pedagogical implications for university students in terms of instruction and practice on strategic processing and task-relevance navigation while reading multiple, academic texts in a second language.