Çocuk kliniğinde refakatçi annelere uygulanan nefes egzersizlerinin annelerin stres düzeyine etkisi
The influence of breathing exercises applied to accompanying mothers in pediatric clinic on the stress level of the mothers
- Tez No: 755432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN TÜRK DÜDÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmada pediatri servisinde kalan refakatçi annelerin stres düzeylerini ve nefes egzersizlerinin stres düzeyine etkisi belirlemek amaçlandı. Bu çalışma ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel bir tasarımdır. Çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Pediatri-2 Kliniği'nde yürütüldü. Veriler 01.05.2021-03.04.2022 tarihleri arasında toplandı. Hastanede refakatçi olan, dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan annelerden 01.05.2021- 05.08.2021 tarihleri arasında kliniğe yatışı gerçekleşen refakatçi anneler kontrol grubuna alınırken, 28.12.2021- 03.04.2022 tarihleri arasında kliniğe yatışı gerçekleşen refakatçi anneler girişim grubuna alındı. Girişim grubuna nefes egzersizi çalışması uygulanırken kontrol grubuna ise standart bakım uygulandı. Veriler kişisel bilgi formu ve Akut Stres Belirti Şiddeti Ölçeği ile toplandı. Çalışmada tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Levene, Shapiro-Wilk, Student's t Test,Mann Whitney–U,Paired's t Test, Willcoxon test, Fisher's Exact Test, Ki Kare ve Monte Carlo Simülasyon Yöntemi ile değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the stress levels of the accompanying mothers staying in the pediatric clinic and the effect of breathing exercises on stress level. This study is a semi-experimental design with pre-test-post-test control group. The study was conducted at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital General Pediatrics-2 Clinic. Data were collected between 01.05.2021-03.04.2022. While the mothers who are accompanying in the hospital, who meet the inclusion criteria and who volunteer to participate in the study are included in the control group of the accompanying mothers who are admitted to the clinic between 01.05.2021 and 05.08.2021, companion mothers who were admitted to the clinic between 28.12.2021 and 03.04.2022 were included in the initiative group. While breathing exercises were applied to the intervention group, standard care was applied to the control group. The data were collected with personal information form and Acute Stress Symptom Severity Scale. In addition to descriptive statistics, Levene, Shapiro-Wilk, Student's t Test, Mann Whitney–U, Paired's t Test, Willcoxon test, Fisher's Exact Test, Chi-Square and Monte Carlo Simulation Method were evaluated.