Structural assessment of reinforced concrete buildingsretrofitted with various schemes against progressive collapse
Farklı metotlarla güçlendirilmiş betonarme binaların aşamalı göçmeye karşı yapısal değerlendirilmesi
  1. Tez No: 755437
  2. Yazar: BARHAM ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Binalardaki bölgesel hasarlar,“aşamalı göçme”olarak bilinen bir süreçte diğer elemanlara doğru yayılırlar. Bir veya daha fazla taşıyıcı kolonun kaldırılmasından kaynaklanan problemler, sonunda yapısal çökmeye yol açan bir dizi hasara yol açabilir. Bu çalışmada, farklı güçlendirme tekniklerinin, yapıların aşamalı göçmeye dayanma kabiliyetini nasıl etkilediğini görmek için, farklı kat yükseklikleri olan çok katlı betonarme binalar incelenmiştir. Yedi, on üç ve on dokuz katlı olmak üzere üç farklı bina yüksekliği ve sekiz farklı senaryo düşünülmüştür. Başlangıç olarak, üç farklı binanın her biri için betonarme moment aktaran çerçeve (mevcut durum) seçilmiştir. Mevcut çerçevelerin güçlendirilmesinde ise, X-çapraz, diogonal çapraz, ters V çapraz, orta açıklıkta ve iki iç açıklıkta viskoz sönümleyici, yalnızca belirli katlarda viskoz sönümleyici ve karbon fiber takviyeli polimer mantolaması düşünülmüştür. Farklı kat yüksekliklerine sahip betonarme çerçevelerin aşamalı göçmeye karşı nihai yük taşıma kapasitenin analizi için, analitik modelleri üretilmiştir. Ayrıca, her bir yapının vaka çalışması için, üç farklı kolon kaybı senaryosu, zemin, orta ve son katlardaki kolon hasarları olarak değerlendirilmiştir. Analizlerden, yapının mevcut halini iyileştirmek için kullanılan güçlendirme yöntemine bağlı olarak, betonarme binanın bir kolonun kaybından itibaren göçmeye kadarki direnme kabiliyetinde önemli bir gelişme görülmüştür. Yapıdaki kat sayısını artması ile, hasardan sonra yükü yeniden dağıtan eleman sayısında artışa yol açarak, aşamalı göçmeye karşı direnci artırabildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Primary local damage in the building spreads outward in a process known as“progressive collapse.”Damages caused by removing one or more load-bearing columns lead to a sequence of failures that eventually lead to structural collapse. Multi-story reinforced concrete (RC) buildings with varying numbers of stories were investigated in this paper to observe how various retrofitting techniques affect the structures' ability to withstand progressive collapse. As a result, eight distinct scenarios involving three distinct building heights of seven, thirteen, and nineteen stories were examined. To begin with, there was an RC moment-resisting frame (bare frame) for each of the three different story numbers. The other frames included X-braces, diagonal braces, inverted V-braces, viscous dampers in the central bay and two inner-bay, viscous damper only in certain stories, and carbon fiber reinforced polymer jackets. In order to analyze the different RC frame's capacity in relation to the number of storeys, deriving each numerical model was conducted for the ultimate load- carrying ability to progressive collapse. In addition, for each case study structure, three distinct scenarios for column removal were evaluated as column failures at the ground, middle, and last floors. It was found that there was a significant improvement in the RC building's ability to withstand a collapse following a column's failure, depending on the method utilized to upgrade the structure's bare frame. It is also possible to resist the gradual collapse by raising the number of stories, which guides a rise in the number of the component that redistributes the burden after the incident.