Üniversiteli kadın öğrencilerin feminist kimlik gelişimi, toplumsal cinsiyet algısı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relations between feminist identity development, gender perception and psychological well-being of university women students
  1. Tez No: 755438
  2. Yazar: TUĞBA CİNGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınların feminist kimliği, toplumsal cinsiyet algısı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Kadınların feminist kimlik düzeylerinin yaş, eğitim düzeyi, bölüm, yaşanılan coğrafi bölge, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmektedir. Araştırma grubunu çeşitli üniversitelerde eğitim gören tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 422 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada feminist kimliğe ilişkin bulgular Altıntaş ve Altıntaş (2007) tarafından uyarlanan“Birleşik Feminist Kimlik Ölçeği”, toplumsal cinsiyet algısına ilişkin veriler için Altınova ve Duyan (2013) tarafından geliştirilen“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”, psikolojik iyi oluş için Telef (2011) tarafından uyarlanan“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan veriler SPSS 18 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma problemlerini incelemek amacıyla Tek yönlü Anova testi, Bağımsız örneklemler t-testi, Çoklu regresyon analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik olmayan küme analizi kullanılmıştır. Ulaşılan bulgulara göre, üniversiteli kadınların feminist kimlik gelişimleri, toplumsal cinsiyet algısı ve psikolojik iyi oluş arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Feminist kimliğin alt boyutları arasında da farklı düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre toplumsal cinsiyet algısı ve psikolojik iyi oluş feminist kimliği ve alt boyutlarını anlamlı şekilde yordadığı bulunmuştur. Yapılan Anova testi sonucunda feminist kimliğin bölüm, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyine göre farklılaştığı, feminist kimliğin alt aşamalarından pasif kabul aşamasının yaş, bölüm, coğrafi bölgeye göre farklılaştığı bulunmuştur. Ayrıca feminist kimlik yayılma aşamasının yaş düzeyine göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between women's feminist identity, gender perception and psychological Well-being. It is examine whether the feminist identity levels of women differ in terms of age, education level, department, geographical region, mother's education level, father's education level. The research group consists of 422 women selected by random sampling from various universities. Findings on feminist identity in the research,“Unified Feminist Identity Scale”adapted by Altıntaş and Altıntaş (2007),“Gender Perception Scale”developed by the Altınova and Duyan (2013) for data on gender perception and Telef (2011) for psychological Well-being. The adapted“Psychological Well-being Scale”and the“Demographic Information Form”developed by researcher were used. The data obtained within the scope of the research were analyzed using the SPSS 18 package program. One-way Anova test, Independent samples t-test, Multiple regression analysis, Pearson Correlation analysis and non-hierarchical cluster analysis were used to examine the research problems. According to the findings, it has been determined that there are significant reletionships between university women's feminist identity development, gender perception and psychological Well-being. Significant relationships at different levels were also found between the sub-dimensions of feminist identity. According to the results of the regression analysis, it was found that gender perception and psychological Well-being significantly predicted the feminist identity and its sub-dimensions. As a result of the Anova test, it was found that the feminist identity differs according to the department, the education level of the mother, the education level of the father and the passive acceptance stage which is one of the sub-stages of the feminist identity, differs according to the age, department, geographical region. In addition it has been determined thet the stage of spreading the feminist identity differs According to the age level.