Otonom silah sistemlerinin yeni nesil savaş üzerine etkileri: Türkiye örneği
The effects of autonomous weapon systems on new generation warfare: The case of Turkey
  1. Tez No: 755439
  2. Yazar: DOĞUKAN BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHALADDİN İBRAHİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gelişen savaş anlayışının şu an için son evresi olan yeni nesil savaş içerisinde günümüzde yarı-otonom silah sistemleri olarak da bilinen İHA/SİHA sistemleri aktif bir şekilde kullanılmaktadır. İnsansız sistemlerin muharebe sahalarındaki etkileri yeni bir çalışma alanı olarak belirmiştir. Dolayısıyla bu sistemlerin ne tür kazanımlar getirdiğinin anlaşılması Türkiye'de de eksikliği bulunan bir alanı ifade etmektedir. Bu alandaki boşluğu doldurması ve literatüre katkı sunması noktasında otonom sistemlerin incelenmesi önemli bir noktayı teşkil etmektedir. Bu doğrultuda otonom silah sistemlerinin yeni nesil savaş içerisindeki etkisini ve sahip olduğu konumu, Türkiye'nin yakın coğrafyasında İHA/SİHA sistemleri ile gerçekleştirilen operasyonlar üzerinden anlamak, çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada yeni nesil savaşın muharebe sahasına getirmiş olduğu yenilikler, bu çerçevede insansız sistemlerin yeni nesil savaş içerisindeki etki alanına ve bu sistemlere sahip olan devletlerin hangi avantajlara sahip olacağı soruları cevaplanmaya çalışılmıştır. Bu soruların cevaplanması noktasında ilk olarak askeri dönüşüm ele alınmış ve yeni nesil savaş kavramına açıklık getirilmiştir. Ardından yeni nesil savaş içerisindeki yapay zekâ temelli askeri unsurlar olan otonom silah sistemleri üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Son kısımda ise yarı-otonom sistemler olan İHA/SİHA'ların Türkiye tarafından kullanılması örneği üzerinden yaratmış oldukları etkiye dikkat çekilmiştir. Çalışma nitel bir çalışmadır, literatür taraması yapılmış, doküman/metin incelemesi ve analizi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
UAV systems, also known as semi-autonomous weapon systems, are actively used in the new generation warfare, which is currently the last phase of the developing understanding of war. The effects of unmanned systems on the battlefields have emerged as a new field of study. Therefore, understanding what kind of gains these systems bring represents an area that is lacking in Turkey as well. The examination of autonomous systems constitutes an important point in terms of filling the gap in this field and contributing to the literature. In this direction, the aim of the study is to understand the effect and position of autonomous weapon systems in the new generation war through the operations carried out with UAV/SİHA systems in Turkey's close geography. In the study, the innovations brought by the new generation war to the battlefield, the area of influence of the unmanned systems in the new generation war and the advantages of the states that have these systems have been tried to be answered. At the point of answering these questions, first of all, military transformation was discussed and the concept of new generation warfare was clarified. Then, evaluations were made on autonomous weapon systems, which are artificial intelligence-based military elements in the new generation war. In the last part, attention has been drawn to the effect they have created through the example of the use of semi-autonomous UAVs by Turkey. The study is a qualitative study, literature review was made, document/text analysis and analysis methods were used.