Futbol kulüplerinin marka kimlik kullanımı: Süper Lig takımlarına yönelik bir inceleme
Brand identity use of football clubs: A review of Super League teams
  1. Tez No: 755467
  2. Yazar: MEHMET TÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA DENEÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bir kurumun, ürünün ya da bir bireyin tanımlanmasına ve rakiplerinden ayrışmasına yardımcı olan marka kavramı pazarlama iletişimi açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bireylerin algılarını şekillendirmesi nedeniyle marka kavramı her alanda olduğu gibi spor alanında da varlığını göstermektedir. Futbol kulüplerinin taraftarları ile gerçekleştirdikleri iletişim faaliyetlerinde marka kimliğini nasıl kullandıklarını ortaya koymaya çalışan bu çalışmada İngiliz danışmanlık şirketi Brand Finance'in 2021 yılında yayınlamış olduğu Türkiye'nin en değerli markaları listesinde yer alan 3 futbol kulübünün (Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş) marka kimlikleri Kapferer'in Marka Kimlik Prizması'nı meydana getiren fiziksel yapı, marka kişiliği, marka tüketici ilişkisi, kültür, yansıma ve öz imaj boyutları doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of brand, which helps an institution, product or an individual to be defined and differentiated from its competitors, plays an important role in marketing communication. Because it shapes the perceptions of individuals, the concept of brand shows its existence in the field of sports as well as in every field. In this study, which tries to reveal how football clubs use their brand identity in their communication activities with their fans, the brand identities of 3 football clubs (Galatasaray, Fenerbahçe and Beşiktaş), which are included in the list of the most valuable brands in Turkey, published in 2021 by the British consulting company Brand Finance, The physical structure that makes up Kapferer's Brand Identity Prism has been examined in terms of brand personality, brand-consumer relationship, culture, reflection and selfimage dimensions.