Eğitim bilişim ağında (EBA) kullanılan oyunlaştırma bileşenlerine yönelik öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri
Student, teacher and parents opinions on the gamification components used in the educational information network (EBA)
- Tez No: 755469
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzün en etkili öğretim yaklaşımlarından birisi olan oyunlaştırma yaklaşımı bir çok platformda olduğu gibi EBA platformunda da kullanılmaktadır. Araştırma, EBA platformunda kullanılan puan, liderlik panosu ve dijital arma gibi oyunlaştırma bileşenlerine dair ortaokul öğrencilerinin, öğretmen ve öğrenci velilerinin görüşlerini ortaya koymak için yapılmıştır. Araştırma, bütüncül bir bakış açısı getirmesi açısından nicel ve nitel araştırma tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma desen ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında 3 farklı ortaokuldan 700 öğrenci, 700 öğrenci velisi ve 42 öğretmene anket uygulanmış olup; 24 öğrenci, 24 öğrenci velisi ve 12 öğretmenle yüz yüze yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Genel olarak öğrenci, öğretmen ve öğrenci velilerinin EBA'da kullanılan puan, liderlik panosu ve dijital armalara dair algıları olumlu bulunmuştur. Puan, liderlik panosu ve armalar öğrenci motivasyonunu artırmış, akademik gelişime katkı sağlamış, EBA'ya girişleri artırmış ve derse eğlence katmıştır. SPSS programı ile yürütülen test sonuçlarına göre öğrenci görüşleri cinsiyete ve okul türüne göre farklılık göstermemiş olup sınıf seviyesine göre 8. sınıf öğrencileri açısından merkezi sınavlara bağlı olarak olumsuz yönde anlamlı bir fark göstermiştir. Velilerin yaşına ve gelir düzeyine göre ise bir farklılık tespit edilmemiş olup, veli eğitim seviyesine göre özellikle okur-yazar olmayanlar ile lisans mezunları arasında veli beklenti düzeylerinin neden olduğu anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Diğer yandan öğretmen cinsiyetine, öğretmen yaşına ve mesleki kıdeme göre ise bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Gamification approach, which is one of the most effective teaching approaches of today, is used in the EBA platform as well as in many other platforms. The research was conducted to reveal the opinions of secondary school students, teachers and students' parents about gamification components such as points, leaderboards and digital badges used in the EBA platform. The research was conducted with a mixed design in which quantitative and qualitative research techniques were used together in order to bring a holistic perspective. Within the scope of the research, a questionnaire was applied to 700 students, 700 students' parents and 42 teachers from 3 different secondary schools; Face-to-face structured interviews were conducted with 24 students, 24 parents and 12 teachers. In general, the perceptions of students, teachers and parents of students about the score, leaderboard and digital badges used in EBA were found to be positive. Points, leaderboards and badges increased student motivation, contributed to academic development, increased EBA admissions and added fun to the lesson. According to the test results carried out with the SPSS program, student opinions did not differ according to gender and school type, but showed a significant negative difference in terms of 8th grade students depending on the grade level, depending on the central exams. No difference was found according to the age and income level of the parents, and a significant difference was determined due to the parents' expectation levels, especially between the illiterate and undergraduate graduates, according to the education level of the parents. On the other hand, no difference was determined according to teacher gender, teacher age and professional seniority.