Meslek lisesi öğrencilerinin sağlık hizmetleri alanını tercih nedenlerinin incelenmesi: Çankırı ili örneği
Examination of vocational high school students' reasons for preferring the field of health services: The case of Çankırı
  1. Tez No: 755483
  2. Yazar: FATMA ESKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bireyin kendine uygun mesleği seçmesi, toplumda işini isteyerek yapması, mesleğinde ilerlemesi, mutlu ve verimli bir şekilde yaşamını sürdürmesi bakımından önemlidir. (Sarıkaya, 2009). Bu çalışmada Sağlık Hizmetleri alanında öğrenim gören öğrencilerin alanı tercih etme nedenlerini saptamak amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Çankırı Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sağlık Hizmetleri alanı 9, 10, 11 ve 12. Sınıfında öğrenim gören 305 öğrenci oluşturmaktadır. Sağlık alanında eğitim gören bireylerde, bu alana özgü birtakım nitelikler bulunması gerekmektedir. Araştırmada sağlık hizmetleri alanını tercih eden öğrencilerin, bu alanı isteyerek tercih edip etmedikleri sorgulanmıştır. Bu amaca yönelik olarak verilerin toplanmasında Özcan (2017) tarafından hazırlanan veri toplama aracı bu çalışma kapsamında kullanılmış ve alan yazına dayalı olarak soru eklemesi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin %70'i çekirdek aileye sahiptir, ailelerin gelir düzeyi 2000-5000 lira arasındadır. Eğitim seviyesi; annede ilkokul, babada lise ve dengi bir okuldur. Öğrencilerin %67'si okulunu değiştirmek istediğini, %64,6 oranında okudukları alanla ilgili bilgilerinin olmadığı, buna karşın %44,6 oranında alanını kendi istekleri ile tercih ettikleri belirlenmiştir. Okul tercihinde öğretmenlerinden yardım alan öğrencilerin oranı %12 düzeyindedir. Bulgularda kız ve erkek öğrencilerin her ikisinde de kısa sürede meslek sahibi olma isteği okul tercih nedenlerinde ilk sıradadır. Çalışmaya katkı sağlayan 9.sınıf öğrencileri ile 12.sınıfa geldiklerinde görüş ve tutumlarındaki farklılıkların karşılaştırılması amacıyla tekrar bir araştırma yapılması alana katkı sağlayacağı için bu alanda çalışanlara önerilmektedir. Benzer bir çalışmanın bölgesel farklılıkları ortaya koyacak nitelikte farklı bölgelerde yapılmasının da konuya katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important for an individual to choose a suitable profession for himself, to do his job willingly in the society, to progress in his profession, and to lead a happy and productive life. (Sarikaya, 2009). In this study, it is aimed to determine the reasons why students studying in the field of Health Services prefer the field. The sample of the study consists of 305 students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of Çankırı Gazi Vocational and Technical Anatolian High School Health Services. Individuals studying in the field of health should have certain qualifications specific to this field. In the study, it was questioned whether the students who preferred the field of health services preferred this field willingly. For this purpose, a data collection tool was used to collect data. The data collection tool prepared by Mahmut Özcan based on the literature was developed within the scope of this study. Findings of the research, 70% of the students have nuclear families, the income level of the families is between 2000-5000 TL. Education level; primary school for the mother, high school for the father and an equivalent school. It was determined that 67% of the students wanted to change their school, 64.6% did not have knowledge about the field they studied, whereas 44.6% preferred their field voluntarily. The rate of students who get help from their teachers in choosing a school is at the level of 12%. In the findings, the desire to have a profession in a short time is the first reason for school preference for both male and female students. It is recommended to those working in this field, as it will contribute to the field, to conduct a research to compare the differences in the views and attitudes of the 9th grade students who contributed to the study when they come to the 12th grade. It is thought that carrying out a similar study in different regions that will reveal regional differences will also contribute to the subject.