Çalışan yetişkinlerde kurumsal bağlılık, örgüte güven ve yaşanılan yer algısı arasındaki ilişkiler
The relationships between institutional commitment, trust in the organization and perception of living place in working adults
- Tez No: 755496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışan yetişkinlerde kurumsal bağlılık, örgüte güven ve yer algısı arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaca uygun olarak kurumsal bağlılık, örgüte güven ve yer algısı değişkenlerinin birbirleri ile birlikte değişim ilişkisi, sosyo-demografik değişkenlerle arasındaki ilişkiler ve değişkenler arası yordayıcı ilişkiler araştırılmıştır. Araştırmanın evreni 19-70 yaş üzerindeki erişkin bireylerdir. Uygulama İstanbul ilinde çalışan 318 yetişkin ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak katılımcıların cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, eğitim durumu, kardeş sayısı, aylık gelir durumu, anne-baba eğitimi, yaşadığı yer, arkadaş sayısı ve oturduğu yere ait sorulardan oluşan kişisel bilgi formu ile birlikte verilen üç ölçek (Örgütsel güven, Yaşanılan yer algısı ve Örgütsel bağlılık ölçekleri) kullanılmıştır. Veriler SPSS 21 analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, örgütsel güven ile yaşanılan yer algısı arasında düşük düzeyde, anlamlı ve pozitif ilişki; örgütsel güven ile örgütsel bağlılık arasında orta düzeyde, anlamlı ve pozitif ilişki ve yaşanılan yer algısı ile örgütsel bağlılık arasında düşük düzeyde, anlamlı ve pozitif bir ilişki çıkmıştır. Katılımcıların yaşanılan yer algısı ve örgütsel bağlılıklarının örgütsel güven üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between organizational commitment, trust in the organization and sense of place in working adults. In accordance with this purpose, the relationship of variables with each other, the relationship between socio-demographic variables and the predictive relationships between variables were investigated. The population of the research is adult individuals over the age of 19-70. The application was carried out with 318 adults working in the province of Istanbul. Relational screening method was used in the research. The first part of the data collection tool consists of demographic questions consisting of questions about the participants' gender, age, marital status, education level, number of siblings, monthly income, parental education, place of residence, number of friends and residence. The second part consists of 3 scales (Organizational trust, Perception of living place and Organizational commitment scales). Data were analyzed using SPSS version 21, which includes descriptive and inferential statistics. According to the results of the study, a low-level, significant and positive relationship between organizational trust and the perception of living place; A moderate, significant and positive relationship was found between organizational trust and organizational commitment, and a low, significant and positive relationship was found between the perception of living place and organizational commitment. It was found that the participants' perception of the place where they live and their organizational commitment have an effect on organizational trust.