Kurumsal bağlılığın çalışan performansına etkisinde örgütsel güvenin aracılık rolü: Bir aile işletmesi örneği
The mediating role of organizational trust in the effect of corporate commitment on employee performance: A family business example
- Tez No: 810666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışan yetişkinlerde kurumsal bağlılık, örgüte güven ve bireysel performans arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaca uygun olarak ele alınan değişkenlerin birbirleri ile birlikte değişim ilişkisi, sosyo-demografik değişkenlerle arasındaki ilişkiler incelenecektir. Araştırma, nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama modelindedir. Araştırma İstanbul ilinde Aile işletmelerindeki çalışanlar üzerine gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre aile işletmelerinde çalışanların duygusal bağlılıkları yüksek çıkmıştır. Aynı zamanda örgüte bağlılık ve güven performansları arasında yüksek ilişki ortaya çıkmıştır. Diğer yandan yaşa, eğitim durumuna, işyerindeki yakın arkadaşlığa ve eğitim durumuna göre farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between organizational commitment, trust in the organization and individual performance in working adults. In accordance with this purpose, the relationship between the variables considered and the relationship between them and socio-demographic variables will be examined. The research is a quantitative research and is in the relational screening model. The research was carried out on employees in family businesses in Istanbul. According to the results of the research, the emotional commitment of employees in family businesses is high. At the same time, a high correlation has emerged between organizational commitment and trust performance. On the other hand, there were differences according to age, education level, close friendship at work and education level.